Back to home
Trendy

26. Wystawa Wrocławskiej Grafiki Użytkowej odbędzie się w tym roku

Pierwsza wystawa Wrocławskiej Grafiki Użytkowej miała miejsce w 1966 roku. Zorganizował ją wtedy Kazimierz Rainczak pod hasłem “Nie ku chwale twórców, lecz dla nauki własnej i innych”. W założeniu miała się odbywać cyklicznie co dwa lata. Ambitny plan niestety się nie powiódł. Druga edycja nigdy się nie odbyła, a piękna idea została zapomniana na 50 lat.

Na szczęście w 2016 roku na pomysł jej reaktywowania wpadła wrocławska Fundacja 102. Przewrotnie nazwana 25. Wystawa Wrocławskiej Grafiki Użytkowej odbyła się 25 listopada 2016 roku. Mimo sukcesu – zebraniu dziesiątek przykładów wrocławskich grafik użytkowych, poprowadzonych paneli dyskusyjnych, dziesiątkach zwiedzających, fundacja nie zdecydowała się na kontynuację wydarzenia. Jak stwierdził Marian Misiak, członek Fundacji 102:

Nasze sny się spełnią, gdy cykliczność przeglądu stanie się faktem. Nie zamierzamy się tym jednak zajmować, nasza fundacja ma inne cele. Zachęcamy, by ktoś przejął tę ideę i wcielił ją w życie.

Pociągnięte piękną ideą i zachęcone przez fundację przegląd postanowiły kontynuować studentki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jeszcze w tym roku, tym razem terminowo – po dwóch latach, odbędzie się 26. Wystawa Wrocławskiej Grafiki Użytkowej. Organizatorki mówią:

Chcemy przypomnieć rzeczy oczywiste czyli udowodnić, że warto inwestować w dobry projekt, czytelne oznaczenia, zrozumiałe znaki, nienachalne szyldy, plakaty bez cmentarzyska logotypów czy dobre identyfikacje wizualne, w skrócie – przejrzyste oraz estetyczne rozwiązania komunikacyjne. To one upraszczają komunikację i niwelują problemy. O ile są dobre.

Dokładana data wystawy nie jest jeszcze znana, póki co trwa nabór prac wrocławskich twórców. Aby zgłosić swoje prace należy przesłać je na adres mailowy 26.wwgu@gmail.com lub dostarczyć je osobiście do Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej przy ulicy ul. Joliot-Curie 15 do gabinetu 214. Jeśli masz się czym pochwalić – dołącz do wystawy.

Młodym aktywistkom życzymy powodzenia i zachęcamy do obserwowania ich poczynań na stronie Wrocławskiej Grafiki Użytkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy