Back to home
Ludzie

Bea Åkerlund w Krainie Czarów

Nazywa siebie aktywistką świata mody. Taki tytuł widnieje na jej oficjalnej stronie, tuż pod nazwiskiem Bea Åkerlund. Kreatywność, indywidualizm, autoekspresja i indywidualizm – na rzecz tych idei szwedzka projektanta tworzy. Czy moda może zmieniać nasze wnętrze? Domowe na pewno.

Bea Akerlund dodatki IkeaBea Åkerlund twórczo porusza się między filmem, muzyką i designem. Jej bogate portfolio obejmuje liczne kreacje strojów i aranżacji do filmów, teledysków, tras koncertowych czy reklam i sesji fotograficznych dla magazynów mody. Tworzyła dla Madonny, Beyoncé, Lady Gaga, Rihanny, Britney Spears, Black Eyed Peas, Robbiego Williamsa i wielu, wielu innych artystów i medialnych gwiazd. Jej kreacje oglądaliśmy w Cosmopolitanie, Harpers Bazaar czy Vogue. Ostatnio Bea Åkerlund zaprojektowała dodatki dla Ikea. Czy to znaczy, że globalna sieć po meblach i jedzeniu, teraz wchodzi w świat mody? Tak trochę, ale nie do końca.

B.ądź sobą

Bea we współpracy z Ikeą stworzyła szereg dodatków w kolekcji Omedelbar. Pod hasłem „B. Who you are – bądź sobą” (Åkerlund lubi grać z hasłami z pierwszą literą jej imienia, np. jej oficjalny profil na Instagramie nazywa się „bcompleted”) zaproponowała zestaw akcesoriów, które mają do domowej garderoby wprowadzić klimat gwiazdorskiego świata.

Omedelbar to hollywodzki przepych ujęty w oniryczną stylistykę. Łącznie 33 produkty – m.in. szklane wazony w kształcie dużych kapeluszy, poduszki w kształcie ust oraz wielofunkcyjne lampy LED w nietypowych formach, fotele, pościel, torebki czy wielki zegarek kieszonkowy… Do zawieszenia na ścianie.

Stworzona przez projektantkę kolekcja jest limitowana. I w większości niedostępna już w normalnej sprzedaży. Mimo to – warto zobaczyć, co wymyśliła projektantka gwiazd, bo czyż nieograniczona wyobraźnia nie bywa pociągająca?

Alicja w Krainie Hollywod

Dla Bei Åkerlund moda i styl to sposób podkreślania akceptacji samego siebie. A także wyrażenia niezależności od świata. Większość artystów z którymi pracowała, mimo iż są uwielbiani przez miliony ludzi, nadawali własny styl gatunkowi pop. Indywidualizm i kreatywność są dla szwedzkiej twórczyni bardzo ważne – taka też miała być kolekcja dla Ikei. Ma stymulować do kształtowania własnego stylu, myślenia nieszablonowego.
Zaproponowane przez Åkerlund królestwo dodatków to prawdziwa Kraina Czarów. Znajdziemy w niej rzeczy rodem z Hollywod Złotej Ery, przetworzone jednak na nowy sposób – w trochę kiczowatym, kampowym stylu, bardzo fantazyjnym. To trochę gotyku, szczypta glamouru i sennych wizji. Bea Akerlund dodatki IkeaWydaje się, że nad całością czuwa klimat „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla – gigantyczne zegarki kieszonkowe, kapelusze, surrealistyczna stylistyka czerni i bieli idealnie sprawdziłyby się podczas herbatki u Szalonego Kapelusznika. W otoczeniu wazonu w kształcie kobiecego bucika czy miski w kształcie korony wyobraźnia może zaszaleć.

Poza szablonem

Do produkcji części przedmiotów wykorzystano np. technologię druku 3D. Produkty pasują do wnętrza, w których porządek i minimalizm nie są kluczowe – raczej gra wyobraźni, łamanie zasad. Z pewnością też docenią je osoby, które lubią mieć wokół siebie odrobinę świata z teledysków. Dzięki temu można urządzić bardzo stylową garderobę, z której aż nie chce się wychodzić. Choć czy to już nie byłoby zbyt daleko posunięte szaleństwo Kapelusznika?

Bea Akerlund dodatki Ikea

Zawsze miałam jasną wizję tego, czym powinna być ta kolekcja, od początku do końca. Mam nadzieję, że z jej pomocą zainspiruję ludzi do nieszablonowego myślenia, nakłonię ich do podejmowania ryzyka i dobrej zabawy. Chcę, by ludzie zaczęli po prostu żyć pełnią życia – mówi Bea Åkerlund.

FILMY:

Foto: materiały prasowe Ikea
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy