Back to home
Rzeczy

Design dla dwóch kółek – prosty pomysł na parkowanie rowerów

Kochamy rowery. Nie bez powodu – są tanie w utrzymaniu oraz dobre dla naszego zdrowia i przyjazne środowisku. Jednak nie zawsze miejska przestrzeń nadąża za potrzebami miłośników jednośladów. Tutaj z pomocą przychodzą designerzy – zobaczcie, co wymyślił Yuma Kano z Japonii.

Zapewne większość z nas ma w domu rower – w 2016 roku kupiliśmy ich ponad 1,2 mln. Na dodatek do zmiany auta na dwa kółka zachęcają łagodniejący klimat z krótszą zimą, zdrowy styl życia czy kolejne kilometry ścieżek rowerowych. Tych na początku 2017 roku było w Polsce 12 tys. km! Mimo rozbudowanej infrastruktury rowerzystom wciąż brakuje miejsc, gdzie można zostawić swój pojazd. Stojaki, poręcze czy miejsca parkingowe – tych nadal jest za mało. Aby powstały trzeba czasami sporych inwestycji, remontów czy nawet zmian w ciągach komunikacyjnych. Na szczęście japoński projektant Yuma Kano wymyślił, jak obejść to ograniczenie.

Sposób na chaos splątanych rowerów

Pomysł Kano to mini-stojak rowerowy On (On Bicycle Stand), który można łatwo zamontować w dowolnym niemal miejscu – na stałe lub tymczasowo. Za swój pomysł otrzymał prestiżową japońską nagrodę Good Design Award w 2016 roku.
Yuma Kano jest znany z tego, że lubi ulepszać i czynić codzienność weselszą. Jakiś czas temu wymyślił np. śrubki, które zamiast typowego krzyżyka miały uśmiechniętą buźkę. Oczywiście w zestawie był też odpowiedni śrubokręt z równie rozbawioną końcówką. Swoje idee obmyśla w pracowni ulokowanej w XIX-wiecznej stoczni, której przestrzeń przywraca do życia swoimi ulepszeniami. On Bicycle Stand to naturalna kontynuacja jego twórczej aktywności.

Design tego produktu rozwiązuje problem przypadkowo zaparkowanych albo splątanych rowerów na ulicach, chodnikach czy parkingach. Umieszczenie go na ziemi pozwala stworzyć miejsce, przez który można przejść, przejechać albo w którym można przystanąć. Zarazem pomaga budować przyjazną atmosferę i zaprasza ludzi, by się zatrzymać i rozejrzeć – mówi projektant.

Stojak na rower – liczy się prostota rozwiązania

On Bicycle Stand to prosty, ikoniczny znak. Jego forma sprawia, że będzie on czytelny pod każdą szerokością geograficzną. Rzecz jasna pod warunkiem, że w danym miejscu znają rowery. W amazońskiej dżungli produkt może się nie sprawdzić, ale w każdej miejskiej dżungli już tak.
Stalowy stojak jest dostępny w wersji na rowery miejskie (na szersze koła) oraz sportowe (z węższymi kołami). Kompaktowy rozmiar – 362 mm szerokości oraz 219 mm wysokości – sprawia, że nie zajmują zbyt wiele miejsca. Można więc łatwo wykorzystać je w adaptacji istniejącej przestrzeni do potrzeb rowerzystów. Możemy też wybrać wersję montowaną na stałe do podłoża lub mobilną. Pierwsze rozwiązanie zawiera w pakiecie śruby i wymaga wywiercenia otworów np. w asfalcie. Możemy dzięki temu w prosty sposób stworzyć strefę parkingową dla rowerów przy naszym biurze.


Wersja druga jest mniej stabilna – posiada dodatkową podstawę, która utrzymuje rower w pozycji pionowej. Sprawdzi się jednak jako rozwiązanie tymczasowe, np. podczas różnego rodzaju wydarzeń, na które uczestnicy mogą przyjechać na dwóch kółkach. Organizator może wtedy bez problemu utrzymać porządek w strefie parkingowej.
Oczywiście trzeba pamiętać, że taki stojak nie chroni przed kradzieżą roweru. Ale czy to źle, że projektant wierzy w ludzi?

Projekt: Yuna Kano / Fot. Satoru Ikegami
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy