Back to home
Trendy

Produkt wiecznie żywy – circular economy w naszych domach

Żyjemy dziś w olbrzymim stopniu według zasad „kup, wykorzystaj, wyrzuć”. O zgubnym wpływie takiego działania na świat nie trzeba chyba nikogo za bardzo przekonywać – produkujemy coraz więcej śmieci, wyczerpujemy zasoby naturalne. Przed designerami i twórcami wyposażenia wnętrz również staje zadanie tworzenie rozwiązań bardziej trwałych i szanujących środowisko. Jedną z idei, które to propagują, są zasady gospodarki o obiegu zamkniętym.

Gospodarka o obiegu zamkniętym (nazywana też zapętloną gospodarką, gospodarką cyrkulacyjną, po angielsku „circular economy”) to model rozwoju, w którym rzeczy i świat są zaprojektowane tak, by mógł się samoczynnie odnawiać i regenerować. W takim świecie przedmioty nie kończą swojego życia, gdy się zepsują albo zniszczą, ale mogą być odbudowane, wykorzystane ponownie, dostosowane do nowej roli.
W tworzeniu rozwiązań dla gospodarki cyrkulacyjnej ważne jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, unikanie chemikaliów, eliminacja odpadów czy troska o racjonalne wykorzystanie surowców. W duchu tych idei coraz częściej powstają produkty do domów i przestrzeni wokół nas. Dzięki nim możemy żyć w sposób mniej ingerujący w środowisko. Jednym z głównych nurtów w takiej wizji świata jest filozofia odpowiedzialności za produkty „od kołyski do kołyski” („cradle to cradle”). Chodzi o tworzenie rzeczy w taki sposób, aby materiały wykorzystane do ich produkcji można było później przetworzyć do wykorzystania przy tworzeniu towarów wyższej jakości. Ale też – by mogły być wykorzystywane jak najdłużej.
Jest to coraz powszechniejszy trend w projektowaniu. Instytut Cradle to Cradle co roku wyłania najciekawsze idee produktów realizujących idee gospodarki o zamkniętym obiegu. Oto kilka projektów wyróżnionych w tym roku.

Do składania

Robert Shudra wykorzystał aluminium do stworzenia stołka TO, który skutecznie ogranicza zużycie materiałów na każdym niemal etapie – od produkcji, po transport i recycling. Pochodzący z Kanady projektant zaprojektował elegancki w swojej prostocie produkt. Perforowane aluminium jest do klienta dostarczane jako płaska forma. To pozwala ograniczyć koszty związane z pakowaniem i transportem. Następnie poprzez zginanie tworzy się gotowy stołek. Pod siedziskiem umieszcza się worek albo pojemnik, dzięki czemu TO może służyć za schowek lub magazynek – np. na ubrania, których chcemy się pozbyć. Pod koniec cyklu życia każdy z elementów stołka może zostać poddany ponownemu wykorzystaniu.

Design przyjazny środowisku

Lekkość formy

Ławka Bench32 stworzona przez Ralfa Schneidera z Syracuse Universitty inspirowana jest technologią lotniczą. W samolotach imperatywem jest redukcja wagi przedmiotów przy zachowaniu funkcjonalności i wielkości. Ławka zaprojektowana przez Schneidera składa się z 32 identycznych drewnianych części, które tworzą siedzisko i są podtrzymywane przez 80 metalowych elementów. Użycie prostych i podobnych składników usprawnia proces produkcji, jednocześnie nadaje meblowi lekkość wizualną i realną – ławka jest zarazem niezwykle wytrzymała.

Design przyjazny środowisku

Do ładowania

Zaprojektowana przez Koraldo Kajanku bateria Volta rozwiązuje problem utylizacji niebezpiecznych dla zdrowia materiałów, z których wykonane są tradycyjne baterie. Voltę można doładowywać, naprawiać albo wymieniać w niej części. Zastosowano tu nietoksyczne materiały (w tym certyfikowany przez instytut Cradle to Cradle ingeo biopolymer), a sama bateria może być doładowywana poprzez zanurzenie kąpieli z soli kuchennej i octu. Nadaje się do regeneracji, kompostowania i recyklingu, a że całość jest zamknięte w otwieranej pigułce, więc wszystkie części można wyjąć i podmienić.

Design przyjazny środowiskuDesign przyjazny środowisku

Ucz się

Przygotowana przez Agnieszkę Filipowicz, Anię Pierańską i Otisa Sloana Brittaina z kopenhaskiego Auga Studio kolekcja zabawek „House 4 House” oswaja dzieci z zasadami „circular design” (projektowania dla obiegu zamkniętego). To narzędzie do nauki o zrównoważonym rozwoju poprzez zabawę w budowanie domków z różnych zakątków świata. Każdy zestaw składa się z miniaturowych materiałów budowlanych, postaci, mebli oraz instrukcji, dzięki którym najmłodsi mogą zostać twórcami własnej konstrukcji i dowiedzieć się czegoś o świecie. Wszystkie klocki wykonano z certyfikowanych materiałów, a konstrukcję wzmacnia się zaprawą na bazie skrobi. Po zakończeniu zabawy można ją rozpuścić, a materiałów budowlanych można użyć ponownie. Co więcej – zysk ze sprzedaży zabawek wspiera budowę prawdziwych domów.

Design przyjazny środowisku

Od kołyski do szafki

Design przyjazny środowiskuHolde to koncepcja opracowana przez Sarę Parrish, Amber Baden-Lopes i Sophie Collé. Jest kołyską, biurkiem, szafką i narzędziem do budowania relacji rodzicielskich. To mebel, który dziecku miałby towarzyszyć przez parę lat. Najpierw jako kołyska albo bezpieczna przestrzeń do ustawienia przy łóżku, tak by niemowlę mogło odpocząć razem z rodzicami. Potem – poprzez wyjęcie paru elementów, sprawdzi się znakomicie jako biurko do odrabiania prac domowych albo rysowania. Ostatecznie może służyć też za szafkę nocną – gdy dziecko w niej nie śpi albo już nie potrzebuje.

Design przyjazny środowisku
Foto: mat. prasowe Cradle to Cradle Institute
1 Comment
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy