Back to home
Rzeczy

Psu na budę

Cenieni i uznani projektanci, designerzy i artyści robią czasem rzeczy dziwne. Na przykład projektują budy dla psów. W tym wypadku jednak cel był szczytny – zbiórka pieniędzy na pomoc dla bezdomnych i chorych zwierząt. Swoje koncepcje psich domów przedstawiły takie gwiazdy jak Russell Watson, ekipa Zaha Hadid Architects, Ivan Djidev czy Denizen Works Ltd.
Wiosną tego roku mieszkańcy Londynu mogli podziwiać niezwykłe projekty – BowWow Haus to wystawa psich bud zorganizowana przez organizację Blue Cross, która pomaga zwierzętom chorym, bezdomnym i dba o ich komfort na Wyspach Brytyjskich. Wspominaliśmy o tym przy okazji projektu autorstwa Zaha Hadid. W sumie powstało 50 projektów, które były licytowane na specjalnej akcji. Zobaczcie co wymyślili projektanci!

Podróżny czworonożny


Czasy, w których żyjemy są coraz bardziej nomadyczne, a nasza świadomość estetyczna – coraz większa. Studio Lisboeta  stworzyło budę, która jest odpowiedzią na naturę dzisiejszych czasów. TravelKennel wygląda jak bardzo duża torba podróżna, którą można nosić jako elegancki dodatek. Projektanci zagrali z materiałami i skalą – tworząc użyteczny, lekko ironiczny domek dla psa. TravelKennel została zaprojektowana dla małego, przyjaznego czworonoga i zawiera wejście, przytulne siedzenie, „okno”, z którego można wyjrzeć i wbudowaną miskę. Schronienie odporne jest na warunki atmosferyczne (i chroni przed nimi), a wykończenie w postaci zakrzywionej bryły zostało starannie wyprodukowane przez Base Models przy użyciu tylko czterech płyty sklejki.

Pies, który jeździł koleją


St. Pooch Haus to wspólne dzieło Christiny Fallah, Fiony, Francois i Amelie ze Sterling Studios https://www.sterling-studios.com/ oraz Johna Robertsa z Lightplan. Projekt wsparli czworonożni Alfie, Pico i Pretzel. Inspiracją dla projektu była architektura dworca St. Pancras – do realizacji budy wykorzystano specyficzny rodzaj materiału: kolorową i ponadczasową cegłę z tworzywa sztucznego. Kolorowe cegły pochodzą z recyklingu, podobnie jak inne materiały wykorzystywane podczas budowy.

Kto lubi biegać za piłeczką?

Studio Denizen Works  przygotowało z kolei szklaną budę z piłeczkami! Wykonana z przezroczystego materiału konstrukcja jest w stanie pomieścić nawet 2 tysiące piłeczek tenisowych. Dzięki temu mamy pewność, że czworonożnemu podopiecznemu nigdy nie zabraknie ich do zabawy! Praca nad tym projektem trwała ponad sto godzin.

Betonowe schronienie


DLM Architects  postanowiło z kolei wykorzystać beton w swoim projekcie. Monolityczny blok otwiera się od góry – tam można przechowywać różne zabawki pupila. Frontowa ścianka opada, dzięki czemu pies ma dodatkowe siedzisko. Drewniana ażurowa ścianka zapewnia przepływ powietrza i ochronę dla zwierzęcia.

Psia kapsuła

Dog Pod zaprojektowane przez londyńskie TLA Studio według pomysłu Louise Glazebrook to kapsuła wykonana z dwunastu wygiętych kawałków sklejki w środku pomalowanych na tęczowe barwy. Podstawa konstrukcji to zwinięta gruba lina – całość może być niemal całkowicie złożona na płasko, do rozmiaru jednego z paneli składowych. Albo dowolnie rozkładana, a po ułożeniu w środku miękkiego siedziska – staje się kapsułą, budą albo leżanką dla psa.

Psy rządzą!


Artystka z Florydy Eileen Goldenberg przygotowała niewiarygodna budowlę o nazwie „Dogs Rule II”. Zawiera ona ponad 20 000 pojedynczych sztuk złotej i srebrnej biżuterii oraz przedmiotów znalezionych podczas podróży po całym świecie. Buda jest również ozdobiona wewnątrz płytkami w stylu gotyckim oraz portretami psów królowych i królów. Wierzchołek budynku można zdemontować, aby obejrzeć jego wnętrze, a most zwodzony pozwoli psu na królewskie wejście do tego wspaniałego dzieła sztuki.

Surrealistycznie

Buda jak buda, ale przez kogo ozdobiona. Znany surrealista Jim Warren stworzył wspaniałe dzieło sztuki zatytułowane „The Dog Decorator”. Budę zdobi portret spaniela rasy King Charles z jednej strony i kreskówka z drugiej. Dach budy to charakterystyczne dla Warrena malowidło – wschód słońca oprawiony w wielobarwne serce.

Pod psią gwiazdą


Travis Alan Mills i Russell Watson postanowili ułatwić życie tym, którzy swoje psy uważają za gwiazdy. W projekcie zastosowano oświetlenie sceniczne, efektowne czerwone zasłony, a nawet specjalnie zaprojektowane zaplecze sceny. Twórcy uchwycili kontrast między urokiem estrady a funkcjonalnością kulis – przód budy to miejsce, w którym psia gwiazda rozbłyska pełnym blaskiem.

Buda 007


Artystka z Florydy, Chelsea Commodari, stworzyła budę, która jest hołdem dla zmarłego niedawno sir Rogera Moore’a. „Tylko dla twoich łap” to buda pokryta białą i czarną dachówką z marmuru Carrera, która układa się tak, by przypominała słynną sekwencję otwierającą z filmów o Bondzie. W komplecie jest pluszowa podkładka dla psów, aby podopieczny mógł się zrelaksować i spokojnie spać.

Wszyscy na pokład!


Psy uwielbiają zabawę, zwłaszcza w pobliżu wody. The Amphibious Dog Housea ll to pierwsza buda-amfibia. Ma być bowiem nie tylko miejscem odpoczynku, ale też zachęcać do ćwiczeń oraz zabawy. Projekt powstał w pracowni Studio Octopi we współpracy z ekspertami z Helsinek – Bluet, którzy znają się na tematyce projektów wodnych oraz specjalistami od drewna Creasy. Projektanci pracowali też z olimpijką Rebeccą Adlington dzięki czemu zaprojektowali obiekt ze zintegrowaną trampoliną, masztem i zakrytą częścią. Ta pierwsza w historii amfibia-buda jest miejscem do drzemki, pływania i nurkowania.

Buda minimalistyczna


Bart House projektu Barbary Irakoski powstała według koncepcji „mniej znaczy więcej”. Opiera się na idei jednego elastycznego, unikatowego projektu, który można przekształcić w cztery różne kształty, obracając konstrukcję z lewej lub prawej strony. Bart House to minimalistyczny design charakteryzujący się prostotą i wyraźnymi liniami, które podkreślają piękno naturalnego drewna. Ten ręcznie wykonany obiekt jest odpowiedni dla małych psów.


Studio Shaw razem z fotografem Drew Gardnerem stworzyło budę, która daje psu szansę zrobienia sobie selfie. To wariacja na temat foto-budek, na dodatek z błękitnym tłem, dzięki czemu właściciel psa może zrobić swojemu pupilowi fotografię smrtfonem, a potem wstawić dowolne tło. Na przykład z Paryża. Magia! I co więcej: za udane pozowanie podopieczni dostają smakołyki.

Fot. mat. prasowe Blue Cross oraz The SaleRoom. Więcej o działalności organizacji Blue Cross
1 Comment
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy