Back to home
Rzeczy

Słoń pod choinką

Oto słoń. Słoń, który może znaleźć się pod Waszą choinką. Bez obaw – nie podepcze Wam jej, ani nie zje. A Wasze dzieci go pokochają. Nawet jeśli nie będą wiedzieć, że słonia zaprojektowało sławne małżeństwo Eamsów.

Charles i Ray Eamsowie zrewolucjonizowali świat mebli. Ich projekty są dziś ikonami. Jednak nie wszyscy kojarzymy ich z tworzeniem rzeczy dla… mniejszego odbiorcy. A w swoim portfolio mają liczne projekty – oczywiście najlepszej próby – zabawek czy przedmiotów dla dzieci. Obok latawca, zwierzęcych masek, domku oraz czegoś, co po prostu nazywa się „Zabawką”, jest też Słoń. Eames Elephant to projekt, który pokochają miłośnicy przygód w wyimaginowanej Afryce albo Indiach.

Projekt za trudny

Na początku lat 40. Charles i Ray Eamesowie przez kilka lat opracowywali i udoskonalali technikę formowania sklejki w trójwymiarowe kształty. Tworzyli w ten sposób serię mebli i rzeźb. Wśród tych początkowych projektów, to dwuczęściowy słoń okazał się być najbardziej technicznie trudnym do wykonania. O trudności wykonania tego projektu decydowały ciasno zespolone zakrzywione części. W efekcie wymyślony przez nich obiekt-zabawka nigdy nie wszedł do seryjnej produkcji. Jeden prototyp, który został przekazany 14-letniej córce Charlesa, Lucie Eames, został wypożyczony do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku na wystawę w 1946 roku. Ten słoń jest w posiadaniu rodziny Eamesów do dzisiaj.

W 2007 roku Vitra, dla której Eamsowie stworzyli wiele projektów, wypuściła limitowaną serię Słoni ich autorstwa. Od 2017 roku produkt jest dostępny w standardowej ofercie marki – marzenie Eamsów ziściło się po czasie. Ta klasyczna, staromodna zabawka jest prawdziwą. sklejkową wersją legendarnego Eames Elephant. Rzeźbiarska figurka wykonana została z wysokiej jakości okleiny we wzorze amerykańskiej czereśni.

 

A może plastikowy?

Kilka lat temu Eames Elephant został wprowadzony na rynek również w wersji z plastiku. W tym materiale produkcja była o wiele łatwiejsza, dzięki czemu Słoń stał się powszechnie dostępny dla grupy docelowej, do której był pierwotnie przeznaczony: dzieci.


Mniejsza wersja – będąca po prostu pomniejszonym słoniem oryginalnym – również stałą się dostępna w plastiku w różnych kolorach.

Eames Elephant to pomysł na prezent zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Niezależnie od tego, czy zostanie wybrany jako elegancki drewniany przedmiot do pokoju dziennego, jako solidna plastikowa zabawka do sypialni dziecka lub do użytku na zewnątrz. Może być też małą dekoracyjną figurką zwierzęcia – przyjaznego, z dumnie ułożonymi uszami. Sprawi radość zarówno dzieciom, jak i rodzicom, którzy na pewno docenią to, że w swoim domu mogą mieć coś z epoki zabawek analogowych – i to na dodatek spod ręki jednych z najlepszych designerów w historii!

Foto: Vitra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy