Back to home
Rzeczy

To drzewo dla Twojego kota

1300 lat stolarskich tradycji w Japonii. Najlepsze materiały z całego świata. Do tego zestawu sięgnął Yoh Komiyama. I zaprojektował Neko – domowe “drzewo”. Dla kota.
Projekt Yoh Komiyama dla marki Rinn to limitowana seria specjalnych mebli dla kotów. Wykonane z najlepszych materiałów drzewa produkowane są w maksymalnie 22 sztukach rocznie.

Zaczęliśmy od zadania sobie pytania, czy możliwe jest zaprojektowanie mebli rekreacyjnych dla kotów, które pasowałyby do stylu modernistycznego lub muzeum sztuki – wspominają twórcy.

Ten pomysł doprowadził do stworzenia Neko. Domowego drzewa dla kota, które “rośnie” na marmurowej podstawie. Innowacyjna forma, która idzie w poprzek konwencjonalnym rozwiązaniom w zakresie mebli dla kotów (a w Japonii to nie jest wcale tak nietypowa kategoria produktów), została zainspirowana widokiem kota leżącego na podłodze w strefie wejściowej domu. Twórca Neko dostrzegł jak wykorzystuje on całą powierzchnię posadzki do schłodzenia swojego ciała.

Strefa rekreacyjno-wypoczynkowa

Projekt drzewa charakteryzuje się artystycznym podejściem do kreacji bryły mebla. Dobrze wykorzystuje cechy charakterystyczne każdego z użytych materiałów. Ważna była też wiedza o życiu kotów, dzięki czemu udało się osiągnąć formę, która ułatwia zwierzęciu wygodne wspinanie się i schodzenie.

To drzewo kotów jest odbiciem naszej artystycznej filozofii i podejścia do projektowania – mówią twórcy.

Pionowo zorientowana konstrukcja pokryta jest naturalnym drewnem. Oferuje prywatną przestrzeń dla kota, jednocześnie służąc jako dekoracyjny obiekt do wnętrz. Idealnie wpasowuje się w nowoczesne i minimalistyczne mieszkania. Przestrzenie pomiędzy cylindrycznymi słupkami zapewniają doświetlenie wnętrza drzewa – zwierzę i człowiek są blisko siebie, mogą się obserwować, ale zarazem każde otrzymuje odrobinę prywatności.


Ponieważ oś mebla jest wbudowana w zewnętrzną strukturę, to w środku nie ma pnia. Neko można otworzyć jak drzwi, co ułatwia konserwację. Grecki marmur użyty do bazy nie tylko pomaga kotu regulować temperaturę ciała bardziej efektywnie, ale obniża środek ciężkości mebla, co stabilizuje drzewo.

Drzewo światowe

Dobór materiałów ma być wyrazem kulturowej fuzji między drewnianymi materiałami Wschodu i kamiennymi surowcami Zachodu. Marmur pochodzi z okolic greckiego miasta Drama.

Części tekstylne to wełniana wyściółka od duńskiej marki Kvadrat. A główna, drewniana część wykonana jest z lokalnego, japońskiego drewna. Nic dziwnego: około 70% tego kraju pokrywają zielone lasy. Region Hida w prefekturze Gifu jest bogaty w drzewa liściaste – ich twardy surowiec jest często używany do mebli ze względu na atrakcyjne tekstury i wysoką odporność na zarysowania.

W razie potrzeby wybieramy z rodzimych drzew szerokolistnych, takich jak dąb, japoński buk i klon. Czerpiemy z serca obszaru Hida, zapewniając każdemu gatunkowi drewna odpowiednią funkcję w naszych projektach, wykorzystując ich unikalne cechy – mówią projektanci.

Filar/pień drzewa owinięto konopnym sznurem. Tym samym stał się on drapakiem. To wysokiej jakości, wyprodukowany w Japonii sznur od firmy, która ma za sobą ponad 100 lat historii.


Stolarze z japońskiej prefektury Hida mogą pochwalić się historią sięgającą 1300 lat. Ich twórcze DNA to splątanie helis zaawansowanych zdolności i technik wytwórczych oraz aktywnego czerpania z zachodnich technik gięcia drewna. Ze względu na ogromną różnorodność drzew obecnych w tym górzystym regionie, rzemieślnicy cenią zarówno tradycję oraz innowacje i mistrzowsko manipulują materiałami z lokalnych drzew liściastych. W formie oraz materiałach użytych do produkcji Neko widać to znakomicie.

Więcej o projekcie.
Więcej o designie dla zwierząt.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy