Back to home
Wnętrza

Dom za 100 tys. zł

Nie potrzebuje pozwolenia na budowę i można go postawić w trzy dni. Zużywa mniej energii, niż sam produkuje. 45-metrowy dom modułowy SOLACE to polski start-up, który ma zmienić myślenie o budowaniu.
Jeśli nic się nie zmieni, to w ciągu najbliższych 30 lat czeka nas katastrofa. Klimatolodzy przestrzegają, że emisja zanieczyszczeń, nadmierna konsumpcja energii, zbyt male wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, emisja gazów cieplarnianych prowadzą do zmian klimatu, których potem nie odwrócimy. A te spowodują, że będziemy mieszkać na planecie, która ledwie nadawać będzie się do życia. Aby temu zapobiec zmienić się muszą zarówno modele gospodarki, jak i nasz styl życia. To dotyczy także domów, które trzeba już dziś budować i modernizować z wykorzystaniem lepszych materiałów i optymalizować np. pod kątem zużycia energii.

Rozwiązanie, które już istnieje

Dlatego takie inicjatywy jak dom SOLACE, który powstał w Warszawie, są na wagę złota. Pisaliśmy już o paru domach przyszłości, domach modułowych, ekologicznych. To wspaniałe, że także w Polsce powstają podobne projekty.
SOLACE to na razie start-up, choć pokazowy dom prototypowy już stoi i można go obejrzeć w samym centrum Warszawy, przy ul. Rektorskiej 4. To niedaleko Politechniki Warszawskiej, we współpracy z którą projekt zrealizowano.


Unijne dyrektywy czy prawo budowlane wymusza tworzenie budynków coraz oszczędniejszych. Do końca 2020 roku wszystkie nowo powstałe obiekty powinny być obiektami o niemal zerowym zużyciu energii – tak stanowi prawo. SOLACE idzie jednak dalej – ma produkować więcej energii, niż zużywa. I dobrze, ponieważ badania i głosy naukowców są coraz bardziej jednoznaczne: ostrożne działania to za mało. Ograniczenie zużycia energii, korzystanie z ekologicznych źródeł, lepsza jej dystrybucja – trzeba działań zdecydowanych i daleko bardziej posuniętych, by powstrzymać wzrost temperatur i rozwój efektu cieplarnianego.
Takie projekty jak SOLACE to próba zrobienia dwóch kroków przed siebie – nie tylko wyzerowujemy (nie dosłownie, ale w ogólnym bilansie) swój wpływ, ale też dodajemy coś od siebie.

Prostota w module

SOLACE to dom szybki w budowie i tani w produkcji. Powierzchnia budynku wynosi 35 mkw, ale w środku jest antresola, co daje w efekcie 45 mkw powierzchni mieszkalnej. Moduły można łatwo łączyć ze sobą, powiększając przestrzeń i rozbudowując dom. Jeden segment kosztuje 100 tys. złotych.
Prototyp, który stanął w Warszawie jest budynkiem, który może być wykorzystywany cały rok. Jego konstrukcja zapewnia komfort mieszkania niezależnie od pogody, jest zrównoważony środowiskowo i – co jest cechą charakterystyczną większości takich nowoczesnych domów – dostarczany w jednym kontenerze. To gwarantuje optymalne dobranie elementów konstrukcji oraz ich sprawne funkcjonowanie. W procesie tworzenia obiektów energooszczędnych to właśnie trudności z doborem elementów albo brak fachowej wiedzy po stronie projektanta powoduje wadliwe działania konstrukcji.
Realizację SOLACE wsparło kilku producentów i organizacji, które dostarczają elementy i wiedzę niezbędną do zoptymalizowania obiektu. Połączenie tego ma sprawić, że wszystkie elementy będą wzorowo funkcjonowały razem. Platforma Fotowolatik, PVLAB, IKEA, MediaMarkt, Orange, ES-System, Pfleiderer, Lallafom, DLH, Bricoman Polska, Ekozefir czy Tempcold – dzięki ich technologiom i fachowej wiedzy udało się zoptymalizować projekt inteligentnego domu modułowego.
SOLACE chwali się nie tylko energooszczędnymi technologiami, ale też wdrożeniem rozwiązań Internet of Things, które pozwalają na bieżąco monitorować i nadzorować działanie budynku i mieszkańców. Pozwala to optymalizować np. wykorzystanie oświetlenia.

Ekologiczne materiały i technologie

Ważne było też wykorzystanie materiałów budowlanych, których produkcja i użytkowanie nie będzie wpływać na środowisko. Dlatego do budowy domu wykorzystano płytę MFP, która nie emituje formaldehydów oraz pianę poliuretanową pełniącą rolę termoizolacji. Nie zawiera ona szkodliwych dla środowiska związków. Dach to nadająca się do recyklingu stalowa blacha, a szalówka jest wykonana z bardzo wytrzymałego modrzewia syberyjskiego.
Oprócz wspominanych już ogniw fotowoltaicznych w domu wykorzystano też rekuperator. Pozwala on odzyskiwać ciepło ze zużytego powietrza i wykorzystanie go do ogrania świeżego powietrza z zewnątrz. To oznacza oszczędność na c.o. Budynek jest ogrzewany urządzeniem, które jest zasilane w całości z energii elektrycznej z paneli na dachu. Do podgrzewania ciepłej wody służy zaś pompa CWU – wykorzystywana jest jako centrala wody użytkowej z odzyskiem ciepła.

Prototyp ekologicznego domu SOLACE zaprezentowany został 26 września 2018 roku w Warszawie. Połączenie powyższych elementów sprawia, że dom generuje więcej energii, niż zużywa. Start-up Solace House jest wspierany przez Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Projekt odbywa się pod patronatem Miasta Stołecznego Warszawy.

Misją SOLACE jest zaprojektowanie domu o parametrach, które pozwolą na ograniczenie poboru energii, a tym samym kosztów utrzymania domu, do możliwego minimum. Naszą ideą ma być najtańszy w Europie budynek mieszkalny wysokiej jakości, bezemisyjny, neutralny węglowo, plus energetyczny i samowystarczalny, będący w 80% gotowy do recyklingu– mówi Piotr Pokorski, jeden z założycieli firmy.

Trzeba jednak mieć na uwadze jedno – technologie to jedno. Ale w ślad za nimi muszą iść nasze zwyczaje i zmiana stylu życia. Dom, który produkuje energię to za mało, jeśli nie zaczniemy rozważniej podchodzić do tego, jak wykorzystujemy na co dzień zasoby naszej planety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy