Back to home
Ludzie

Grcic, Starck, Eames, Le Courbusier, Jacobsen – usiądź z legendą

Wielkie nazwiska stają się takimi, dzięki swoim dziełom. Dzieła czasem przerastają twórców. Stają się ikonami. Obcujemy z nimi, choć nie zawsze wiemy, kto stoi za formą, kształtem i ideą. Dlatego przedstawiamy Wam dziś pięcioro (duet Eamesów liczymy jako jedno) legendarnych projektantów i stworzone przez nich ikoniczne krzesła.

Podstawy z betonu

Na początek – coś surowego. Urodzony w Niemczech Konstantin Grcic własną pracownię prowadzi od 1991 roku. W swoich pracach kreatywnie łączy industrialny styl i funkcjonalność podkreślone artystycznymi formami. Lubi zaskakiwać – tak było w przypadku zaprojektowanego dla marki Magis krzesła Chair One.
Powstały w 2004 roku mebel występuje w wersji z podstawą betonową, w wersji z klasycznymi nogami wykonanymi z anodowanego aluminium oraz z podstawą aluminiową w formie 4star. Grcic zaprojektował również wersję barową. Chair One Concrete posiada mechanizm obracający i funkcję self-returning i jest chyba najbardziej zjawiskowe z tych wszystkich – właśnie za sprawą tego odrobinę szalonego elementu, jakim jest betonowa podstawa. I do tego ażurowa forma – siedzisko Chair One dało inspirację kolejnym krzesłom. Było naśladowane – Grcic pokazał bowiem odważną, szaloną formę, która wydawałaby się „nieprzysiadalna”. A jednak – jest bardzo wygodna.

Ikony designu - ponadczasowe meble do siedzenia

Fot. Markus Jans (mat. prasowe Laufen)

Duch Ludwika

Philippe Starck to legenda. Showman, celebryta, twórca nie znający granic i unikający szablonów. Równie mocno jak o jakość projektu dba o ich medialny wydźwięk. Podczas pracy z marką Kartell dał wyraz swojemu twórczemu szałowi i ironii w najlepszej formie. Luis Ghost to wygodne krzesło w stylu Ludwika XV, tyle że… wykonane z przezroczystego i kolorowego poliwęglanu. Kicz i retro w jednym. Barokowy wzór odnowiony został zgodnie z duchem czasu – ma fascynować, zauroczyć, zadziwić. Może nawet bawić albo zniesmaczać. Wnętrza eleganckie i ironiczne – tam sprawdzi się najlepiej.
Starck odważnie postawił na użycie jednej, wtryskowej formy poliwęglanu co sprawia, że pomimo przeźroczystego i zanikającego wyglądu, krzesło jest stabilne i odporne na uderzenia i wpływ czynników atmosferycznych. I do tego wygodne – może być ustawiane w stosy do 6 sztuk.

Ikony designu - ponadczasowe meble do siedzenia

Fot. Theo Cohen (mat. prasowe 100% Design London)

Zgrany duet

Małżeństwo Ray i Charlesa Eamesów to jedni z najbardziej wpływowych twórców w historii. Od 1941 roku tworzyli razem, pracując nad trójwymiarową technologią formowania sklejki. Byli innowatorami w wykorzystaniu takich materiałów jak plastik, włókno szklane czy właśnie sklejka. Choć tworzyli ponad pół wieku temu ich projekty są uniwersalne i do dziś odnajdujemy je w – tak! – nowoczesnych wnętrzach. To co zaprojektowali dziś stanowi ikonografię amerykańskiego modernizmu.
Przez lata pracowali nad modelem „skorupy”, który miałby oddawać kształt ludzkiego ciała. Eames Plastic Chair 1950 (EPC 1950) dla marki Vitra to spełnienie tego celu – okazało się, że żywica poliestrowa wzmocniona włóknem szklanym najlepiej nadaje się do wytworzenia optymalnych form i seryjnej produkcji. Krzesło EPC 1950 nadal jest w produkcji.

Ikony designu - ponadczasowe meble do siedzenia

Fot. mat. prasowe Vitra

Leżanka od papieża modernizmu

Le Courbusier kojarzony jest przede wszystkim z racji swoich dokonań na polu architektury. Na zawsze odmienił modernistyczne budownictwo i urbanistykę. Jego idee były jednak tak sformułowane, że wymagały realizacji nie tylko w bryle budynków. Słynne pięć punktów nowoczesnej architektury i idea domu jako maszyny do mieszkania znalazły także przełożenie na wyposażenie wnętrz. Sam zresztą je projektował, a najsłynniejszym jest chyba leżanka LC4 stworzona razem z Charlotte Perriand i Pierrem Jeanneretem i wykonana przez markę Cassina.
Bezstopniowo regulowane na ramie łoże szezlongu jest wyjątkowo ergonomiczne. Forma i funkcja miały w tym wypadku być idealnie dopasowane tak by zapewnić meblowi geometryczną czystość. To mebel do wnętrz eleganckich, dziś już może trochę przebrzmiały w formie, wymagający stosownego otoczenia – nie w każdym się sprawdzi. Jednak pokusa posiadania czegoś zaprojektowanego przez Le Courbusiera może być nie do odparcia.

Ikony designu - ponadczasowe meble do siedzenia

Fot. Fondation Le Corbusier

Miliony na start

W duchu modernizmu, z naciskiem na funkcjonalizm, tworzył też Arne Jacobsen – legendarny Duńczyk. Obiekty takie jak SAS Air Terminal czy Royal Hotel w Kopenhadze zaprojektował w najdrobniejszym detalu – od bryły po detal wyposażenia. W jego twórczości meble musiały oddawać ducha miejsca, w którym się znajdują. Skandynawski w duchu projekt był też zwykle bardzo rzeźbiarski i jednolity strukturalnie. A jego meble – są ikonami. Nawet jeśli nie wiemy, że zaprojektował je Jacobsen, to spotkaliśmy się z nimi.
Wykonane z jednego kawałka sklejki krzesło Series 7 dla marki Fritz Hansen już w 1955 roku sprzedało się w milionach egzemplarzy. To co je charakteryzuje to cienka talia między siedziskiem a oparciem i niepozorne, pająkowate nogi. Kopiowane i podrabiane – żyje do dziś w naszych wnętrzach. Nie starzeje się, bo kształt o styl wykraczają poza epokowe granice.

Ikony designu - ponadczasowe meble do siedzenia

Fot. mat. prasowe Republic of Fritz Hansen

Foto: mat. prasowe firm
2 Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy