Back to home
Wnętrza

Dom dla roślin

Potrzeba kontaktu z naturą potrafi mocno doskwierać zarówno w małych, jak i w dużych miastach. A co mają powiedzieć mieszkańcy 9-milionowej aglomeracji? Na pewno nie usłyszymy słowa skargi od lokatorów wyjątkowego domu, który zaprojektowano dla… roślin.

Nagoja to trzecie co do wielkości miasto w Japonii, należące do najbardziej uprzemysłowionych w kraju. Jedna z jego 16 dzielnic, Moriyama doczekała się niezwykłego obiektu, który w 2009 roku stanął w wąskiej szczelinie pomiędzy innymi budynkami. Dom projektu Suppose Design Office miał spełnić marzenie klienta o włączeniu ogrodu w strefę mieszkalną, by stworzyć przestrzeń tętniącą życiem ludzi i roślin.

Jak stworzyć ogród w domu

Ur-Architecture

Japońscy projektanci oczekują od architektury interakcji ze społeczeństwem i historią. Swoją działalność nazywają „Ur-Architecture”. Bliska jest im idea projektowania jako pierwotnego ludzkiego impulsu do tworzenia. Hołdują architekturze blisko związanej z naturą, zrozumiałej dla wszystkich i niestawiającej ograniczeń przed naszą wyobraźnią. Wydawałoby się, że przypadnie im do gustu koncepcja miasta ogrodu, ale jedną z ich oryginalnych realizacji jest raczej dom ogród. Zieleń, która zwykle jest jednak na zewnątrz, tu funkcjonuje jako nieodłączna część klasycznego wnętrza. To niecodzienny projekt, który się nie starzeje i nawet po oddaniu do użytku nie jest ukończony, bo zmienia się wraz z jego zielonymi mieszkańcami.

Jak stworzyć ogród w domuJak stworzyć ogród w domu

Dom ogród

Nie poczujemy tu jednak egzotyki i dzikości nieokiełznanej urban jungle. W domu w Nagoi króluje japoński minimalizm, któremu daleko do tropikalnej dżungli. To oszczędne, niemal sterylne wnętrze skąpane w bieli, pełne prostych form i materiałów: drewna, kamieni i szkła. Słowem – idealne tło dla naturalnego piękna zielonych, liściastych roślin.

Jak stworzyć ogród w domuKto ma pierwszeństwo? Wijące się pnącza czy poczciwy homo sapiens? Patrząc na dom przez soczyste, zielone liście, może się wydawać, że człowiek jest tu tylko gościem. Na szczęście to pozory. W domu panuje niemal utopijna demokracja – przestrzeń mieszkalna traktowana jest na równi z przestrzenią dla roślin.Jak stworzyć ogród w domu

Dobrze, jeśli właściciele domu nie potrzebują jednak zbyt wiele prywatności – zielone oczy zaglądają nawet do łazienki, którą od reszty pomieszczenia oddziela tylko szklana ścianka. Przez szybę są śledzone też ich kulinarne rewolucje, na które mają sporo miejsca w przestronnej, funkcjonalnej kuchni.

Jasne kolory i płynne przejścia między pomieszczeniami potęgują wrażenie otwartej przestrzeni, w której ludzie i rośliny mogą koegzystować w przyjaznej symbiozie. Świetliki zapewniają wnętrzu naturalne światło potrzebne do życia wszystkich dzieci natury.Jak stworzyć ogród w domu

Choć rośliny daleko wykraczają tu poza standardową rolę domowej dekoracji, i taką funkcję naturalnie też pełnią. Dom wypełniony zielenią wygląda przecież zachwycająco! A co z innymi ozdobami i tradycyjnymi elementami wyposażenia wnętrz, jak meble, książki i bibeloty? Zamiarem projektantów było niemal włączenie ich w zewnętrzną przestrzeń w myśl zatarcia granic między tym, co znajduje się domu, a co poza nim. Obrazy i książki pojawiają się zatem w ogrodzie, a kamienie i kwietniki wkradają się w przestrzeń mieszkalną.

Jak stworzyć ogród w domu

Między wnętrzem a zewnętrzem nie ma już kłopotliwej luki – jest House in Moriyama.

Projekt: Suppose Design Office
Foto: Toshiyuki Yano

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy