Back to home
Trendy

Nowe, stare opowieści – jakie płytki będą modne w 2019 roku?

Wygląda na to, że nie będzie rewolucji. Płytkarskie trendy na 2019 rok zapowiadają się raczej bezpiecznie, jako naturalna ewolucja tego, co pokazały nam ostatnie lata. Co wcale nie znaczy, że będzie nudno – w naszych wnętrzach coraz chętniej sięgamy do przeszłości i to samo dotyczy pytek ceramicznych. Emocje więc wkradać się będą do domowych wnętrz.


Rok temu pisaliśmy Wam o trenach płytkowych na 2018 rok. Co tu dużo mówi: nasze typy sprawdziły się. Wskazane przez nas kierunku naznaczyły nasze wnętrza – nie tylko łazienkowe i kuchenne. Co więcej – zjawiska i klimaty, które wyczuli producenci płytek, przejawiły się też w innych obszarach aranżacji i wyposażenia wnętrz. Pokochaliśmy lata 60. i 70. XX wieku, oswoiliśmy duże formaty w ceramice.
Co czeka nas wobec tego w tym roku? Sprawdziliśmy to dla Was w Hiszpanii, gdzie w Walencji zwiedzaliśmy jedne z najważniejszych targów płytkarskich – Cevisamę. Jeśli mamy być szczerzy – szału nie ma. Prognozy hiszpańskich ekspertów wskazują, że jesteśmy trochę zachowawczy. Czyżbyśmy potrzebowali oddechu na oswojenie nowości i pomysłów, które designerzy zaproponowali nam w ostatnich latach?

Trend 1: Inne w dotyku

Docenimy wyraziste i kontrastujące tekstury. Na jednej powierzchni, dzięki nowoczesnym technologiom produkcji, będziemy mogli doświadczać różnorodnych wrażeń dotykowych. Powierzchnie polerowane będą sąsiadować z chropowatymi, gładkie z wypukłymi, matowe z błyszczącymi. Takie płytki już były osiągalne, ale tym razem siła takich konfiguracji będzie wyrazista i mocna. Coś co dotąd było akcentem, wyjdzie na pierwszy plan. Pokochaliśmy już betonowe wnętrza czy surowe tynki w mieszkaniach – teraz pora na płytki, które nie zawsze wyglądają idealnie. Ale to będzie tylko złudzenie, bo niedopracowanie będzie idealnie zaplanowanym efektem, który odczujemy okiem i dotykiem.

Prod. Land Porcelanico

Trend 2: Pewne rzeczy nie giną

W Polsce są wzory i kolory płytek, które wydają się być wieczne (biel i beż są bezpieczne i mają swoich wielbicieli, chociaż by wyglądały estetycznie, to wymagają nie mniej pracy, niż wzory bardziej odważne). We Włoszech nadal lubią odsądzane w Polsce od czci i wiary lastryko. W Hiszpanii – terakota to nie tylko tradycja, ale element codziennej scenerii.
Chyba zaczynamy się z tym godzić: od pewnych utartych, trochę nudnych rozwiązań nie uciekniemy. Co wobec tego zrobić, by stały się one dla nas kreatywne i inspirujące? Sięgajmy do przeszłości, pozwalając naszym projektom się w niej zakorzenić. Ale niech nie osiadają kurzem, tylko przez te korzenie biorą energię do kształtowania czegoś nowego.
Wyobrażacie sobie, że terakota, lastryko, płytki białe i beżowe ewoluują? Że z nich rodzi się nowa tradycja? Warto tak na nie spojrzeć – bez oporów, docenić jak sprawdzają się na nowych formatach, w nowych tonach i teksturach. Ich naturalny wygląd kontrastuje z współczesnymi dodatkami. A dodatki cudownie łączą się w ekskluzywnych aranżacjach z jasno określonym charakterem płytek, które już dobrze poznaliśmy.

Prod. Vives

Trend 3: Kształt zmienia wszystko

O roli formatu mówi się od dawna – była moda na sześciokąty, w tamtym roku pokochaliśmy rybie łuski i – ponownie – kwadraty. Nie mówiąc już o tym, jak wiele dają wnętrzom slaby. Wzory i dekoracje nie są w ostatnim czasie mocnym atutem płytek ceramicznych (pomijając duże formaty z bogatymi dekoracjami, które przypominają tapety). Dlatego aby stworzyć eleganckie i oryginalne nawierzchnie możemy dziś wybierając inne, niż klasyczny prostokąt, formaty.
To bardzo dobry pomysł, by sięgać po pięciokątne lub sześciokątne płytki ceramiczne, które imitują naturalne formy. W tych kształtach możemy śledzić coś co wygląda jak naturalne włókna i formy zapożyczone z drzew, kory, łodyg roślin, etc. Forma naśladuje to, co stworzyła ewolucja. I warto z tego korzystać.

Prod. Equipe Cerámicas

Trend 4: Opowiadamy na nowo

Zapewne już to spostrzegliście – wszystkie opisywane trendy i zjawiska to znak, że przepisujemy na nowo klasyki. Na naszych łamach wspominaliśmy o tym już wielokrotnie, a kto był na targach imm w Kolonii (sprawdźcie naszą analizę), ten wie że styl retro przenika wszystko.
Retro to nawet nie trend – to po prosty element DNA stylu drugiej dekady XXI wieku. To samo widać w segmencie płytek, które nowe, pomysłowe rozwiązania do wnętrz oferują w nawiązaniu do płytek w stylu tradycyjnym. Te po prostu zostały przerobione i na nowo stworzone pod kątem nowoczesnego stylu życia.
Dlatego duże formaty przybierają wygląd cementu, senne inspiracje zostają tam wpisane w odcieniach ecru. A same płytki wychodzą poza wnętrza – to coraz ważniejsza ich rola i dowód na to, że nasza przestrzeń życiowa ulega poszerzeniu.

Trend 5: Nadal geometria się liczy

Ściana i podłoga przestała być tylko szkieletem domu – to dziś również element, który wykorzystuje się na szereg sposobów. Im głębiej wchodzimy w proces i modyfikacje przestrzeni wokół nas, tym bardziej odkrywamy jak ważne są powierzchnie. Nie służą tylko do tego, by domknąć wnętrze, ale są jego elementem kluczowym, a ich użytkowa i estetyczna wartość rośnie.
Przekształcamy powierzchnie samodzielnie w dekoracyjne formy – za sprawą slabów z malunkami albo wieloelementowych dekoracji. W tym sezonie geometryczne projekty będą mocno widoczne w naszych przestrzeniach, a płytki ceramiczne staną się podstawą śmiałych kreacji. Formy te będą efektem połączenia oryginalności i wyrafinowania z konfiguracjami, które odzwierciedlają nostalgiczne spojrzenia na przeszłość.

Prod. Peronda

Trend 6: Zróbmy ciemniej

I na koniec coś, co nam się szczególnie podoba, a co wymagać będzie silnej pracy projektantów i architektów, byśmy pokochali takie rozwiązania w swoim otoczeniu. Chodzi o ciemne kolory, które w tym roku doświadczą przebudzenia. Będą chętnie wybieranym elementem ubioru dla ścian i podłóg, zwłaszcza tych w intensywnych barwach. Brązowy, granatowy, a nawet czarny – te odcienie wracają do świat płytek ceramicznych (kto widział na jesieni kolekcje czołowych polskich producentów, ten wiedział o tym już pod koniec 2018 roku). Co więcej: te mroczniejsze klimaty tworzyć będą ciepłe zestawienia. Kto powiedział, że przygaszenie musi być zimne?

Prod. NOVOGRES

Foto: mat. prasowe producentów, mat. prasowe Cevisama
1 Comment
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy