Back to home
Trendy

Jakość powietrza coraz ważniejsza – nagrody iF Design Awards

Powietrze jest teraz szczególnym obszarem naszego zainteresowania. Smog, alergeny, kurz, niska wilgotność – to problemy, z którymi stykamy się także w naszych domach. Tegoroczna edycja konkursu iF Design Awards pokazała, że technolodzy i projektanci zwarli szyki, byśmy mogli skuteczniej mierzyć się z tym wyzwaniem we własnych czterech kątach.

Nagrodą iF Design Awards co roku wyróżnia się setki produktów. Dzięki temu możemy szeroko spojrzeć na to, jak wzornictwo i projektanci z całego świata odczytują cywilizacyjne zmiany oraz nowe potrzeby.
Tegoroczna edycja konkursu pokazała, że zdajemy sobie jak bardzo trzeba zważać na takie aspekty jak smog, zanieczyszczenia, alergeny, niestabilne temperatury. To nie tylko zagrożenia, które czyhają na nas na zewnątrz, ale też wkradają się do naszych domów. W gronie tegorocznych wyróżnionych aż kilkadziesiąt produktów to rozwiązania związane z poprawą jakości powietrza. Są nie tylko wzorniczo wyjątkowe, ale też efektywne. I nie dziwi, że większość z nich powstała w Azji – tam problem z zanieczyszczeniem środowiska jest wyjątkowo dotkliwy.

Dziwny wentylator

Air Tube to kompaktowy wentylator, który skutecznie oczyszcza powietrze i dostarcza wystarczającą ilości tlenu do zamkniętej przestrzeni. Powstał w Chinach, gdzie ten problem jest niezwykle palący – zwłaszcza w miastach środkowych i północnych rejonów kraju. Produkt dodatkowo wygląda zupełnie inaczej, niż typowy wentylator. Delikatne, wbudowane w urządzenie oświetlenie pozwala uniknąć także zanieczyszczenia wnętrza dodatkowym światłem. Za projekt odpowiada pracownia 10 Plusair.

Oczyszczanie na kółkach

Oczyszczasz i nawilżacz powietrza 2in1 marki Phillips równocześnie usuwa zabrudzenia oraz alergeny z powietrza, a także dostosowuje wilgotność powietrza do pożądanego poziomu. Kompaktowy design oraz kółka pozwalają łatwo przemieszczać urządzenie po pomieszczeniu. Wszystkie funkcje kontrolujemy za pomocą przyjaznego dla użytkownika panelu sterującego. Kratka została tak zaprojektowana, że zabezpiecza przed wpadnięciem do środka przypadkowych przedmiotów.

Ta sama marka ma też oczyszczacz z serii 5000, który jest bardzo wydajnym urządzeniem. Obsłuży wnętrza o powierzchni do 130 metrów kwadratowych. Redukuje poziom szkodliwych pyłów PM2.5, alergenów przenoszonych w powietrzu, wirusów i bakterii, jak też szkodliwych gazów, w tym formaldehydu, TVOC itp. Kompaktowy design produktu sprawia, że jest to urządzenie, które nie dominuje i nie narusza wzorniczego charakteru wnętrza.

Zegarek dla smogu

Aż chciałoby się go postawić na nocnej szafce. Tylko, że Air Quality Detector to nie budzik, ale inteligentne urządzenie, które może wykrywać w czasie rzeczywistym stężenie PM2.5 oraz CO2 w powietrzu. Minimalistyczna bryła wyposażona jest w dwa wyświetlacze, które pokazują stężenie zanieczyszczeń oraz aktualny czas. Podświetlany słupek w środku podpowiada jaka jest jakość powietrza – komunikuje to intensywnością podświetlenia. Urządzenie łączy się z aplikacją na smartfonie, dzięki czemu może nas informować na bieżąco o parametrach powietrza. Produkt zaprojektowano dla Beijing love air Technology w pracowni Shenzhen AZ Industrial Design.

Czyści i nawilża

Jong-ho Choi dla południowokoreańskiej firmy COWAY zaprojektował urządzenie APMS-1516E, które integruje funkcje oczyszczacza, wysokowydajnego nawilżacza oraz urządzenia podtrzymującego cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. To ostatnie jest realizowane przez frontową oraz górną część urządzenia, dzięki czemu możemy zapewnić przyjemniejszy mikroklimat w pomieszczeniu. Uproszczony design sprawia, że choć urządzenie jest duże, to wtapia się w wystrój wnętrza. Udało się to osiągnąć m.in. poprzez wybór nieregularnej bryły, które przez „stopniowanie” wydaje się mniejsza. Kratki w obudowie to element symboliczny – pokazują proces skraplania się wody, podkreślając charakter oraz sposób działania urządzenia.

 

Betonowy stożek

Betonowy stożek to pomysł marki Haier, by domowy klimatyzator uczynić urządzeniem trwałym i wytrzymałym. Dzięki temu technologiczne rozwiązanie stanowi też element ozdobny. Nie tylko pomaga dbać o warunki w pomieszczeniu, ale też buduje klimat dzięki wbudowanemu oświetleniu nastrojowemu. Sama konstrukcja jest kompaktowa i smukła – dzięki integracji rozwiązań w niewielkiej bryle udało się też ulokować wydajne wloty i wyloty powietrza tylko w podstawie oraz u szczytu urządzenia.

Robot czyszczący

ATMOBOT AA3 zaprojektowany dla Ecovacs Robotics przez designaffairs to mobilny oczyszczacz powietrza. Działa na wysokim poziomie automatyzacji – jest wyposażony w systemy analizy otoczenia, algorytm SLAN oraz technologię Smart Navi, dzięki czemu potrafi zbudować mapę zanieczyszczeń i automatycznie wydzielić przestrzenie, w których będzie pracować. Bo to co go wyróżnia, to zdolność do ruchu! Tak jak mamy odkurzacze, które same poruszają się po domu, tak ATMOBOT wędruje po mieszkaniu, zbierając zanieczyszczenia z powietrza. Laserowy czujnik cząstek jest w stanie monitorować otoczenie. Dzięki podwójnemu wiatrakowi urządzenie jest w stanie przetworzyć 600m³ powietrza na godzinę. Posiada też czujnik natężenia światła, dzięki czemu automatycznie reguluje jasność oraz głośność swojego działania – w nocy, w trakcie snu nie będzie nam przeszkadzać. Trasę oraz punkty oczyszczania możemy także sami określić poprzez aplikację na telefon.

Dbaj o aurę

Zaprojektowany przez irański zespół Aura Design Studio oczyszczacz powietrza zastępuje duże kratki kanałów wentylacyjnych, chłodnice i centralne jednostki chłodzące używane w domach ulokowanych na obszarach gorących i suchych. Jego główną funkcją jest redukcja zanieczyszczeń powietrza, a także drobnoustrojów, które powodują problemy układu oddechowego i problemy zdrowotne. Wielofunkcyjność sprawia, że urządzenie oszczędza też energię. Wygląda trochę jak wygięta, lekko odklejona część tapety – projektanci mieli poczucie humoru. Dzięki wbudowanemu oświetleniu pozwala także wprowadzić do pomieszczenia delikatne światło orientacyjne przydatne w nocy.

Tylko kawałek na widoku

System od marki Bosch o nazwie Air 7000 Series to nie głośnik bluetooth. Dostajemy pakiet służący oczyszczaniu powietrza w mieszkaniu. Elegancka, smukła bryła oraz metaliczne wykończenia sprawiają, że jest to dobrej jakości rozwiązanie, które nie tylko zapewnia komfort oddychania, ale też dobrze wygląda. Produkt stworzyło wewnętrzne biuro projektowe koncernu. Ekran wykonano z odpornego na zarysowanie materiału, co podnosi trwałość urządzenia. Odłączany sensor wygląda trochę jak głośniczek bezprzewodowy. Dzięki temu że można go ustawić w dowolnym miejscu centrala może być schowana z pola widzenia, a i tak będziemy mieli dostęp do wskazań nt. jakości powietrza i działania oczyszczacza.

W swoim portfolio niemiecka marka ma też równie eleganckie urządzenie Smart Home AIR. To przenośny czujnik, który monitoruje warunki panujące w pokoju. Sprawdza temperaturę czy jakość powietrza, a wyniki pomiarów sygnalizuje zielonym lub czerwoną diodą. Aplikacja na smartfona zapewnia przydatne informacje oraz informuje o hałasie lub niekorzystnych warunkach oświetleniowych. To przykład nowoczesnego, prostego wzornictwa i intuicyjnej obsługi – pasuje wygodnie do dłoni, można go przełączyć w tryb uśpienia po prostu odwracając do góry nogami. Produkt zajmuje niewiele miejsca na stoliku nocnym i jest wykonany z wysokiej jakości materiałów. Dla marki Bosch produkt stworzyło studio platinumdesign.

Mebel czy..?

Breathe Air Purifier to wysokowydajny system filtrowania powietrza zamknięty w minimalistycznej obudowie. Matthias Reisenberger, który stworzył to urządzenie dla firmy Rehau, skupił się na naturalnych materiałach, aby uzyskać wygląd przypominający meble. Ta estetyka jest podkreślona przez górną płytę wykonaną ze szwedzkiej brzozy. Całość domyka precyzyjna, aluminiowa rama. Elementy sterujące są elegancko zintegrowane z drewnianymi przyciskami na górnej obudowie.

Szklana kula zapachów

Bubble od marki Test Rite to dzieło projektantów z Tajwanu – Wei Wen-Hsianga, Tu YongJiana i Kuo Shih-Lana. To zabawny dyfuzor zapachowy stworzony z myślą o dzieciach albo… przywoływaniu wspomnień tego okresu u dorosłych. W przeciwieństwie do większości podobnych produktów dostępnych na rynku, które emitują tylko cienki strumień mgły, Bubble kreuje sceny unoszących się i skręcających mgieł. Wszystko rozgrywa się wewnątrz szklanej kuli podobnej do żarówki. Jakby tego było mało kula się świeci i zmienia kolory. W efekcie wędrujące wewnątrz szklanego świata mgły mogą kojarzyć się z zabawą w puszczanie baniek mydlanych.

Drugim urządzeniem podobnego typu i tego samego zespołu, także nagrodzonym w plebiscycie iF Design Awards, jest Cloudfall. Tym razem w szklanej kuli budowane są krajobrazy – stawiamy na stoliku niedużą kulę w której widzimy chmury wędrujące ponad górami. Jak mówią projektanci: „Cloudfall to nowa generacja dyfuzorów zapachowych, które roztaczają zapachy i pozwalają rozkoszować się krajobrazami wewnętrznymi”. Wewnątrz nas oraz wewnątrz kuli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy