Back to home
Wnętrza

Sztuka prostoty

Ekskluzywna i prosta. Taka jest warszawska restauracja Mizu, w której oprócz delektowania się specjałami kuchni japońskiej mamy do dyspozycji jeszcze jedno danie… To bardzo kreatywna aranżacja przestrzeni, w której kreatywność projektantki twórczo wyzyskuje jeden, podstawowy motyw.

Warszawską japońską restaurację już kiedyś Wam pokazywaliśmy – zaprojektowane przez Roberta Majkuta Wabu to sensualne, teatralne wnętrze. Stworzona przez Agnieszkę Buczkowską-Korlińską, właścicielkę pracowni Inter-Arch Architekci, restauracja Mizu jest zupełnie inna. Oszczędna, wręcz minimalistyczna (ale nie w duchu skandynawskim) przestrzeń zupełnie inaczej gra z japońską tradycją i kulturą.

Japońska restauracja w Warszawie

Fuzja przestrzeni

Restauracja Mizu ulokowana jest w loftowym wnętrzu Defabryki przy ul. Duchnickiej 3 w Warszawie. Z jednej strony jesteśmy blisko Centrum, Żoliborza i Woli. Ale jakby na uboczu – jest to lokalizacja, która pozwala odpocząć od miejskiego zgiełku.
Wnętrze to nietypowe połączenie przestrzeni inspirowanej kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni oraz loftowych, industrialnych przestrzeni. Odsłonięte instalacje, widoczne filary, otynkowane białe ściany kojarzą się raczej z hipsterskimi knajpami, niż japońskimi restauracjami.
Projektantka miała do zagospodarowania ok. 230 mkw powierzchni, na dodatek z wysokimi sufitami i przestronne. Wyważona dekoracyjność – ograniczona paleta kolorów, subtelne linie, naturalne materiały stanowią tło dla najważniejszego sztuki w tym miejscu – sztuki przygotowania posiłków.

Japońska restauracja w WarszawieJapońska restauracja w Warszawie

Wnętrza miały być tłem dla smaku serwowanych tu potraw i hołdem dla japońskiej filozofii i minimalistycznego stylu życia. Naturalny, loftowy charakter wnętrza podkreślają ceglane ściany, betonowe elementy konstrukcyjne oraz posadzki – opowiada projektantka.

Z drewna

Drewniana kantówka stanowi tu jednak najważniejszy element organizujący styl przestrzeni. Wykonano z niej obicia ścian, przegrody, zabudowy i podesty. Nawet stoły! Te elementy służą do wydzielania poszczególnych stref funkcjonalnych.

Japońska restauracja w Warszawie
We wnętrzu dominują naturalne materiały – drewno czy kamień zdobią powierzchnie i meble. Na tle jasnych ścian (tylko momentami przeplatanych grafitowymi blokami szaf czy elementów konstrukcyjnych budynków) wyróżnia się zwłaszcza kamienny bar w formie okręgu, otaczający centralną kuchnie. Tutaj nawet 30 osób może podziwiać pracę Sushi Masterów. Dodatkowo na barze znajduję się urządzenie Tepan, na którym kucharze przy gościach przygotowują ryby i owoce morza.
Wszystkie elementy wyposażenia wnętrz i meble wykonane zostały według indywidualnego projektu. Zwracają uwagę np. barowe hookery o nietypowej formie czy stoły. Cała przestrzeń wygląda jakby betonowy szkielet po postu w kreatywny sposób wyłożono drewnianymi belkami. Prosta forma – zaskakujący efekt.

Kaligrafia

Warto zwrócić uwagę na oświetlenie – lampy Air Flow marki Vibia – kojarzą się z japońską sztuką kaligrafii. To delikatne linie na tle jednolitych barw wnętrza. Tak jak japońska kultura kojarzy się ze skupieniem na detalu, tak też tutaj zadbano o każdy szczegół. Chociażby ceramika stołowa, którą wykonano również według indywidualnego projektu.

Japońska restauracja w Warszawie
Przestronna część restauracyjna jest bardzo jednorodna i skonstruowana – jak prawie całe wnętrze – na planach prostokątów i kwadratów z dodatkiem okręgów. Jedynie nad strefą kuchenną unoszą się niesymetryczne żagle.
Piętro wyżej znajduje się sala VIP – utrzymana w odróżnieniu od przestrzeni ogólnodostępnej w ciemnej tonacji. Ciekawym urozmaiceniem jest specjalny kącik do zabaw dla dzieci – z kuchnią i domkiem dla lalek. Dzięki temu Mizu sprawdza się też jako miejsce spotkań rodzinnych.

Projekt: Agnieszka Buczkowska-Korlińska, Inter-Arch Architekci
Foto: pracownia Inter-Arch Architekci
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy