Back to home
Trendy

Trend 2019: radosna atmosfera

Życie, energia, twórczość – tym ideom hołdować będą nasze wnętrza w najbliższym czasie. Poznaj jednej z najważniejszych trendów 2019 roku.
Targi Ambiente już za miesiąc i to one podpowiedzą każdemu, kto lubi lub zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz, jakie trendy i kierunki będą dominujące w najbliższym czasie. My już podpowiedzieliśmy Wam, że gustowne wnętrza oraz ciche otoczenie to jedne z głównych nurtów, na które trzeba zwracać uwagę. Oba trendy łączyła skłonność do wyciszenia, stonowania, rozsądku w aranżacji domowych przestrzeni.
Jak wskazują eksperci z pracowni Stilbüro bora.herke.palmisano, którzy dla Ambiente przygotowują zestawienia i prognozy, trzecim ważnym trendem 2019 roku będzie „radosna atmosfera” (joyfilled ambience). Jak sama nazwa wskazuje -w tych aranżacjach pora na zdecydowanie więcej energii oraz ekspresji.

W kontakcie z naturą

Ten odświeżająco nieoczekiwany styl jest zdominowany przez motywy roślinne, geometryczne i ponadgabarytowe dekoracje oraz grafiki vintage. Takie zestawienia mają sprawić, że stylizacja wnętrz będzie formą autoekspresji. Odważne kombinacje kolorów i elementów wprowadzają radość do wnętrz – to główny wyznacznik stylizacji, w których na jednorodność i monotematyczność nie ma za bardzo szans.
Przedmioty trzeba wymieszać w nieortodoksyjny sposób, a różnorodność jest celebrowana – w sposób zabawny, wolny od wszelkich konwencji i pełen zachwytu życiem.
Wnętrza są kolorowe, w odcieniach pastelowych. Optymizm wyraża się nie tylko w swobodzie aranżacji, ale też łączeniu elementów. To sprawia, że przestrzenie są wesołe i żywe, ale też w bezczelnie beztroski sposób. „Bawmy się” – zdają się mówić. Wnętrza zdają się mówić idiosynkratycznym językiem, który jest właściwy dla tego jednego miejsca, tej jednej osoby czy rodziny, która żyje w danej przestrzeni. Stąd duża doza figlarności i spontaniczności. Mieszkania w nurcie „radosnej atmosfery” stają się tu i teraz, są kształtowane jakby na bieżąco. Jakimi elementami? Oto kilka naszych propozycji.

Na zdrowie!


Wood Mug (drewniane kubki) od Richarda Woodsa to prawdopodobnie najbardziej kolekcjonerskie wyroby z zestawu Hay Kitchen Market – wystawy marki Hay, która jest organizowana w nowojorskiej MoMa. Kubki mają odważnie kolorowe stylizację na korę – to element rozpoznawczy artysty. Aby stworzyć ten efekt wzory są ręcznie malowane, a następnie glazurowane na kamionkowe kubki. Te dostępne są w sześciu odcieniach: czerwonym, różowym, żółtym, niebieskim, zielonym i białym.

Styl skandynawski w wersji retro


Fotel Lilo dla marki Moroso zaprojektowała Patricia Urquiola. To meblowa transkrypcja zawierająca inspiracje i cytaty ze skandynawskiego designu z modernistycznej epoki lat 50. XX wieku. Znawcy odnajdą w nim ślady wielkich mistrzów designu i Achille Castiglioniego, dla którego w początkach kariery Urquiola pracowała jako asystentka. Miękki i wygodny fotel jest również przyjazny w wyglądzie i wszechstronny w użytkowaniu, co czyni go idealnym do użytku publicznego i domowego.

Powierzchnie z wizją


„Wood in progress” to przedsięwzięcie, przy którym współpracował kolektyw projektowy Envisions i hiszpański producent drewna Finsa. Razem przeprowadzali badania nad drewnem, których efekty wdrożyła fabryka – powstały przestrzenne i wnikliwe doświadczenia twórcze, które oscylują wokół tematyki przejrzystości w rozwoju przemysłowym.
Rytmiczna kompozycja materiałów drewnianych, otwarte i dynamicznie teksturowane deski Sanne Schuurmana w ramach kompozycji „Open board” ukazują wszechstronność materiału poprzez wyrafinowaną grę struktury i powtórzeń. Pracując z małymi elementami, jak również dużymi blokami konstrukcyjnymi pochodzącymi z rozłupywania kawałków materiału składowego, „Open board“ dają interesującą grę koloru, materiału, światła i przestrzeni. Powierzchnia z tego materiału to wgląd w naturę materiału: jego grubość, warstwowość, charakter tekstur.
Struktura Open board ukierunkowuje nasze widzenie, pokazano różne tożsamości drewna – odsłaniając teksturowane wypełnienie desek, kolorowe warstwy i różne kolory matowego MDF-u. Materiał może służyć zarówno jako powtarzalny surowiec na powierzchnie, jak też autonomiczny kawałka deski stojącej monumentalnie w domowej przestrzeni.

W ramach tego samego projektu pracowali Roos Gomperts oraz Elvis Wesley. W „Strips and Stripes” duet zbadał potencjał estetyczny okleiny poprzez uczynienie funkcjonalnych kroków produkcyjnych elementem dekoracyjnym. Proces staje się tu estetyką! Wybito na pierwszy plan etapy klejenia, cięcia i tapetowania – funkcjonalny charakter materiału – forniru – się nie zmienił, projektanci tylko dodali do efektu końcowego więcej autentyzmu i naturalności.

Doniczka jest ważna


Projektantka wnętrz Marie Michielssen czerpie inspirację z codziennego życia. Pozwala innym bodźcom prowadzić się i inspirować do tworzenia nowych projektów. Później te wrażenia są przekładne na oryginalne projekty, takie jak podgrzewacze, wazony, doniczki i torebki z płótna. Pewne elementy, charakter form niezmiennie powracają w nowej odsłonie w każdej nowej kolekcji. Marie również nadaje starym lub zapomnianym materiałom nowe zastosowanie, co widać np. po kolekcji doniczek Earth dla marki Serax. Ich formy przypominają dzieła rękodzielnicze – nie zawsze do końca udane, przez co są zabawne i na poły ironiczne. Jednak precyzyjne i przemyślane zdobienia podpowiadają: „tak miało być”.

Makaron łączy

(zdjęcie główne)
Także dla marki Serax tworzy Paola Navone. W poszukiwaniu nastołowych szaleństw warto zerknąć na jej kolekcję Pasta&Pasta inspirowaną – oczywiście – makaronami.
Narodowa włoska potrawa jest od wieków symbolem jedności, gościnności i dzielenia się, stanowi integralną część codziennego życia i reprezentuje w najlepszej formie pojęcie „czuć się jak u siebie w domu”. Ta czarno-biała kolekcja w całości poświęcona jest gotowaniu i podawaniu makaronu, pozwala śledzić typowe rytuały związane z jego spożywaniem i po prostu pozwala – dzięki naszej własnej kreatywności – wypełnić się kolorami.
W końcu talerz makaronu to piękna historia rodziny i miłości – o czym przekonacie się chociażby oglądając „Zakochanego kundla”. Navone projektując kolekcje śmiało korzystała z mieszanki różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, emalia, porcelana i guma.

Lampka do przekręcania


A teraz trochę światła. Turn-on marki Hay to sprytna, mała lampka idealne na szafkę nocną lub półkę. Wielościenna, anodowana aluminiowa podstawa pomysłowo skrywa mechanizm przełączający. Po prostu wystarczy przekręć podstawę w kierunku ruchu wskazówek zegara, aby ją włączyć. A potem obróć dalej, aby zwiększyć moc oświetlenia. Oczywiście wyłączanie odbywa się na odwrót. Dyfuzor z dmuchanego szkła emituje delikatne białe światło.

Szczęśliwe miejsca

Foto. Vitra, Lorenz Cugini

Shay Alkalay i Yael Mer, izraelski duet projektantów z londyńskiego studia Raw-Edges stworzyli świetny przykład tego, jak wnętrze w nurcie „radosnej atmosfery” wyglądać powinno. Dla marki Vitra jakiś czas temu w ramach VitraHouse przygotowali projekt instalacji-aranżacji wnętrza o nazwie Happy Places. Powstało miejsce zaaranżowane z myślą o zapracowanych, twórczych, młodych rodzinach – takich jakimi są sami twórcy i ich dwie córki.
W rezultacie całe mieszkanie jest wesołe, przepełnione autentyzmem i wiernością codziennemu życiu. Raw-Edges stał się znany dzięki kreatywnym zabawom z materiałami, kolorom i produktami. Są to również cechy charakterystyczne tej instalacji: starannie zmontowany kolaż produktów łączy w sobie naturalne materiały, takie jak drewno, szkło i lekkie tkaniny z mocnymi kolorowymi akcentami. Zróżnicowane nisze i narożniki stwarzają mieszkańcom możliwość wydzielenia własnych przestrzeni w otwartym planie i sygnalizowanie pragnienia prywatności. W salonie różnorodne kolory zbiegają się w pozornym nieładzie, ale generują natychmiastowe poczucie spokoju i odpoczynku.
Wzór ukośnych pól kolorów w gradacjach określonego odcienia pojawia się na różnych obiektach, które trafiły na aranżację. Znajdziemy więc ten motyw przewodni na poduszkach, figurkach czy obrazach. Ręcznie wykonane przez projektantów techniką zanurzania w farbie, stanowią definiującą cechę całego mieszkania.

Meble z taśmą


Projekt Tape Benjamina Huberta dla marki Moroso wywodzi się z idei no-waste. Tym razem została ona przetworzona na produkcję mebli tapicerowanych – efekty można było oglądać w ubiegłym roku w Mediolanie.
Tape to innowacyjny produkt łączący modę, technologię i zrównoważony rozwój. W modułowym systemie siedzisk i małych stolików zastosowano taśmę poliuretanową, używaną dotąd głównie w odzieży sportowej. Tutaj posłużyła do połączenia niewielkich kawałków materiału, które w przeciwnym razie nie można byłoby wykorzystać.
Taśma jest zatem estetyczną cechą sofy, a także ma ważną rolę funkcjonalną. Sofa Tape składa się z szeregu różnych „klocków” – siedzeń, oparć i podłokietników – elementów, które można układać razem, tworząc dowolne kombinacje. Dzięki temu można dostosować projekt mebli do dużych przestrzeni publicznych, a także do mniejszych pomieszczeń mieszkalnych .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy