Back to home
Trendy

Niech żyje (i wraca) dekoracyjność!

Ostatnie dekady to nie był czas na wzory i faktury. Jeszcze pewnie przez chwilę będziemy się opierać, bo minimalizm i industrial nie lubią nadmiaru detali. Ale kto był na targach końca 2018 i początku 2019 roku ten wie: w aranżacji wnętrz popularne stają się pełnowymiarowe, nowoczesne kolory lub kolorowe zestawy. W każdej części wnętrza. Czy pokochamy na powrót dekoracyjność?


Powrót do wzorów będzie dla nas wyzwaniem. Przywykliśmy do tego, że dekoracyjność jest sama w sobie miła do oglądania, ale niekoniecznie nadaje się do obcowania. Pewnie bierze się to z tego, że wiele błędów popełniliśmy we wprowadzaniu wzorzystości do wnętrz parę dekad temu. Wraz z nastaniem epoki cyfryzacji oraz wzrostem powierzchni domów (nie fizycznie, ale przez odgracenie) to czystość wizualna przestrzeni stała się wyznacznikiem nowoczesności. Czy słusznie? Coś z motywów etno, vintage czy okładzin ceramicznych pozostało jako element bogactwa dekoracji. Ale to wszystko. Nawet tkaniny stały się jednorodnie proste w ostatnich dekadach.

Fot. Estudio Ceramico

A może takie postrzeganie naszych domów to małe oszustwo? Spójrzmy bliżej, a odkryjemy, że wzory i tekstury sprytnie istnieją nawet, gdy wnętrza wypełniają duże, jednorodne powierzchnie. Kwiatowe wzory na tapicerce mebli, geometria na obiciach siedzisk czy meblowych fornirów. To było, ale zgaszone, schowane przez nieuważnym spojrzeniem. Teraz te wzory stają się bardziej bezczelne, widoczne, wyraziste. Na IMM, Cevisamie, Ambiente oraz innych wydarzeniach widzieliśmy wyraźnie – dekoracyjność chce wrócić do łask.

Po pierwsze: dla dotyku

Wzory będą teraz bardziej teksturalne. Bardziej 3D. Wyczuwalne pod palcami. Takie które będą też wspaniale grać ze światłem. Faktury i wzory na płytkach to już oczywistość – w łazience czy kuchni nie boimy się skomplikowanych dekorów, które sprawiają, że przestrzenie te przestają być sterylne. A dzięki technologiom produkcji każdy fragment powierzchni będzie niemal inny.

Na zdjęciu Sofa Attitude marki Brühl

Także na meblach tapicerowanych coraz powszechniejsze będą tkaniny ze specjalną, celowo nieregularną teksturą przędzy. To dodaje takim nawierzchniom dynamiki. Przy bryle mebli niewiele już da się wymyślić, dlatego wzór wpleciony w tkaninę przełamuje nudę formy. Producenci opracowują różne technologie i wzory dla tapicerek, stosują też specjalne przeszycia. To nie tylko element ozdobny, ale też praktyczny, patent wzmacniający mebel i jego wzór. A poza tym: cudownie czuć go pod palcami.

Po drugie: czerpiemy z natury

Płytki imitujące drewno z kolekcji Barro od Ceramiki Paradyż

Dekoracje i wzory mogą mieć różne źródła. Jednak to przyroda i natura stanowią podstawowe pole inspiracji. Świetnym tego przykładem jest kolekcja tkanin i tapet Wymarłe zwierzęta, o których pisaliśmy już Wam.
Inspiracje i imitacje natury są nie tylko realistyczne, ale też pojawiają się jako abstrakcja. Można je znaleźć w wielu organicznych lub geometrycznych wzorach. Zrównoważony styl życia staje się dla nas coraz ważniejszy, dlatego szukamy wizualnej i namacalnej w każdym wymiarze bliskości z naturą. Natura jest wzorem i ideałem, za którym podążamy. Tam gdzie nie da się jej zastosować (jak drewno na podłodze w łazience) trzeba sięgnąć po imitacje. Lata popularności płytek drewnopodobnych to udowodniły.
Teraz pragnienie posiadania takich materiałów wokół nas ożywa w innej, bardziej abstrakcyjnej i ostentacyjnej formie. Czasem sięgamy do wzorów nadzwyczaj realistycznych, a czasami tak przetworzonych, że zostaje w nich duch przyrody, ale nie koniecznie wygląd.

Na zdjęciu fotel Voss, prod. Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE

Po trzecie: wzorzystość w poziomie jako tło

Przez lata to meble i ich fragmenty były najczęściej elementem z dodatkiem dekoracyjnym. Ale czeka nas odmiana – to na ściany i podłogi, jako tło, wracają bogate obrazowania. A meble stają się spokojniejsze, bardziej wyważone. Na tle tapet w paski, wytłoczonych w luksusowym barokowym stylu, czy wydrukowanych z wyraźnymi motywami popartowymi spokojna sofa wygląda niezwykle. Pokochamy na powrót obfite i duże wzory bazujące na powtórzeniach i fototapety z motywami kwiatowymi.

Proj. wnętrza: Przestrzenie

Fot. Fondovalle

W szczególności geometryczne wzory oddają nowoczesny, elegancki styl życia. Wbrew pozorom to jest także naśladowanie przyrody – ta bowiem przestrzega pewnych algorytmów, które rządzą również matematyką dekoracji. Motywy stają się coraz śmielsze i mają większą skalę. Im wzór jest bardziej widoczny, tym bardziej prawdopodobne jest, że tapeta czy płytka nie zostanie użyta do pokrycia całego pokoju, ale zamiast tego przyciąga wzrok na jednej ze ścian. Dekoracyjności na ścianach blisko jest ozdobności obrazów. Producenci tapet wykonali tutaj świetną pracę i przygotowali naprawdę niezwykłą paletę możliwości.

Proj. wnętrza: KRU design

Również dzięki płytkom ceramicznym możemy osiągnąć niesamowite efekty. Tak jak w przypadku tapet jednak niewskazane będzie pokrywanie całej przestrzeni skomplikowanymi wzorami. Wyznaczenie jednej ściany, albo nawet jej fragmentu, zda lepiej egzamin.

Proj. wnętrza: BIG IDEA studio projektowe

Po czwarte: wzór na podłogi

Zmienia się też styl podłóg, a na nich – dywanów. Zwykle chodzi o zmniejszenie skali. Tkaniny pod stopy coraz rzadziej są rozciągane od ściany do ściany, a znajdują za to swoje miejsce pod meblami i lampami jako rama akcentująca ich walory. To właśnie na tej nawierzchni odnajdziemy najszybciej przeciekawe wzornictwo i dekoracje. Lekko skryte, ale wciąż chwytające za oko. Dywany opowiadają historie – w końcu za przemysłem włókienniczym tkwi bogata przeszłość. Podobnie jak za rękodziełem, które coraz częściej stoi za materiałami trafiającymi do naszych domów.
(Zdjęcie główne – dywany z kolekcji Chromatism od Ege Carpets)
Bogate podłogi wykonane z płytek już parę lat temu zaznaczyły swoją chęć wejścia do naszych wnętrz. W łazienkach komponowanie ich stało się łatwe m.in. dzięki mniejszym formatom o niepowtarzalnych wzorach. Także w salonach czy jadalniach spotykamy dziś coraz częściej płytki. I w tych aranżacjach ich przebogate i trwałe wzornictwo staje się wyjątkowym atutem.

Płytki marki Undefasa

Takie podłogi to powrót do kombinacji, które znamy z przeszłości. Choć motywy są nowoczesne, gustowne i subtelne – jak wszystkie nowe wzory w segmencie wnętrz – to jednak nawiązania do przeszłości i odważne czerpanie z tradycji w przypadku podłogowych dekoracji jest bardzo wyraźne.

Proj. wnętrza: Inside Story

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy