Back to home
Ludzie

Chen Furong dociera do esencji przedmiotów

Docenili jego talent Tom Dixon, Neri&Hu czy Luca Nichetto. Uznawany jest za jednego z najciekawszych chińskich twórców młodego pokolenia. Chen Furong swój język projektowania buduje na bazie tradycji chińskiego rzemiosła oraz całkowicie współczesnych poszukiwań.

Chen Furong jest twórcą oświetlenia, mebli i akcesoriów. Wszystko to kreuje pod marką WUU, w której znajdziemy ponadczasowe, poparte badaniami i studiami kolekcje. Spajają one rękodzielnicze tradycje z modernistycznymi koncepcjami. Miał swoje wystawy już na 100% Design w Londynie czy na Majon&Objet w Paryżu. W 2015 roku jego kolekcje doceniono w Home Style Award, konkursie w ramach iF Design Award.

Wschodzący talent

Furong urodził się w Zhangzhou w prowincji Fujian. Studiował design zintegrowany na Shanghai Institute of Visual Arts. Po skończeniu studiów w 2012 roku przemierzył wzdłuż i wszerz Chiny w swoim wanie. Łącznie pokonał z przyjaciółmi ponad 10,000 kilometrów, by zebrać wypowiedzi lokalnych artystów do wystawy pod tytułem „Metafizyka”. To go skłoniło do decyzji, by swoją życiową karierę poświęcić właśnie projektowaniu.

Chińskie rzemiosło ma długą historię, która korzeniami tkwi w rozwoju kultury oraz tradycji naszego kraju. Odkryć można u nas wiele fascynujących form rzemiosła, od bardzo prostego po wyrafinowane, ale wszystkie zdradzają orientalną charakterystykę oraz sposób myślenia. Jednak z powodu gwałtownego wzrostu ekonomicznego stało się ono mniej istotne. Kiedy jednak to tempo zwolni, a my będziemy mogli bardziej skupić się na przeżywaniu życia, wtedy chińskie rzemiosło będzie mogło dalej rozwijać się we współczesnym chińskim społeczeństwie – mówi Furong.

Swoje studio założył w Xiamen w 2014 roku i już tamtego roku wziął udział w programie magazynu Homeland, którego celem była eksploracja lokalnych tradycji rzemieślniczych w prowincji. To pozwoliło Furongowi przyjrzeć się pracy twórców i nauczyć się jak technologię łączyć z tradycyjnymi formami wytwórczości.

Własne dzieła

Ta nauka oraz jego droga twórcza zaowocowały stworzeniem własnej kolekcji WUU. Znaleźć w niej można proste, o oszczędnej formie lampy Touchable Light, które dzięki specjalnej blokadzie pozwalają na dopasowanie do swoich potrzeb.

WUU to także wazy Morandi – sama forma to znak rozpoznawczy kultury chińskiej, tutaj jednak jest inspirowana malarstwem włoskiego artysty George Morandiego. W wykonaniu Feronga waza to lekka i minimalistyczna bryła wykonana z aluminium. Niezwykła reinterpretacja formy o tysiącach lat tradycji.

Meble jego autorstwa to jednorodna, ale zarazem wyrafinowana bryła stołu Axis, który wykonano z jednego kawałka aluminium.

Drugi ze stołów to długi na 2,1 m i szeroki na metr stół Blueprint z przezroczystą powierzchnią i aluminiowymi nogami.

Od samego początku tworzenia WUU byliśmy zafascynowani badaniem materiałów oraz form wytwórczości oraz późniejszym wdrażaniem tego w nasze prace. To ma nas wyróżniać od masowej produkcji, a my sami poprzez design chcemy wrócić do esencji przedmiotów, tak by móc docenić oba aspekty jego istnienia – estetycznie i użytkowe. W efekcie celem naszej marki jest oddawanie ponadczasowości przedmiotów – mówi projektant.

Furong uważa, że idealny design łączy funkcjonalność, formę, estetykę i doświadczenie użytkownika. Musi też dopasować się do aktualnych możliwości produkcyjnych i być w rozsądnej cenie. W zależności od tego o jakim przedmiocie myśli, szuka inspiracji w innych obszarach.

Czasem wystarczy piękny, poetycki obrazek, by zrobić pierwszy krok w procesie projektowania – przekonuje.

W jego projektach czuć spokój i sam podkreśla, że to ważny aspekt pracy – pozwala skupić się na zadaniu i procesie, zmierzyć się z problemami.

Poznaj projekty Chena Furonga
Foto: materiały prasowe pracowni
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy