Back to home
Rzeczy

Nowości od Karima Rashida, które pokochasz

Karim Rashid projektowaniem zajął się prawie 40 lat temu. Stworzył albo pomógł stworzyć ponad 2,5 tys. przedmiotów, projektów wnętrz, etc. W tym roku także spod jego pióra wyszło parę produktów, które jego fani pokochają. Wreszcie zaprojektował też coś dla polskiej marki!

Karim Rashid znany jest ze swojej bogatej i zróżnicowanej twórczości. Zarazem jednak ma wyrazisty i rozpoznawalny styl. Pisaliśmy Wam kiedyś o jego spojrzeniu na projektowanie – a każdego roku projektant nas czymś zaskakuje. Wśród czterech nowości, które Wam pokazujemy są też przyjemne i nieprzewidziane podarki, które jego fani pokochają. Sprawdźmy!

Polski akcent

Foto: Tomek Albin

Karim Rashid dla polskich marek dotąd nie projektował, w co trudno uwierzyć przy takiej licznie wdrożeń z jego nazwiskiem. Jednak ilekroć odwiedzał nasz kraj, to podkreślał, że chciałby coś zrobić z naszymi markami. I stało się. Kolekcja Sacred Geometry rozpoczyna istnienie marki KROSNO D’SIGN. Producent jako pierwszy nad Wisłą postanowił skorzystać z usług Karima. Wyprodukowana przez Krosno Glass seria czerpie z podstaw geometrii: kształtu okręgu, linii i trójkąta. Albo bardziej filozoficznie: energii, relacji i równowagi. Rashid znany jest z tego, że umie operować krzykliwymi barwami i nietypowymi formami. Zaproponowana przez niego kolekcja szkła jest pełna cech typowych dla niego, ale podanych w dostępnej i przyjemnej formie. Premiera odbyła się na targach Ambiente.

Organiczna armatura

W tym roku Rashid ponownie wrócił do współpracy z marką Cisal. Kiedyś stworzył dla niej kolekcję armatury Kawa, która była wyrazista i bazująca na geometrycznych formach. To był hit, a Rashid uważa te baterie za jeden ze swoich ulubionych projektów.
Tegoroczna premiera o nazwie Vita, to produkty bardziej miękkie, organiczne. Kształtem przypominają gałęzie bambusa, są delikatne i zarazem nowoczesne. Zdają się wyrastać z ceramiki. Na pewno jest to kolekcja przyjemna w odbiorze, może nawet trochę nietypowa dla Rashida (także dlatego, że nie będzie wersji różowej), wprowadza bowiem wiele spokoju i wyciszenia do łazienek. Nowości od Cisal zobaczyliśmy na ISH we Frankfurcie w tym roku.

Miłe dodatki

Po Krośnie drugim tegorocznym debiutem dla znanego projektanta jest współpraca z niemiecką marką Carrera. To producent urządzeń łazienkowych i kuchennych klasy premium. Rashid projektował dla nich po raz pierwszy i wniósł swój styl w portfolio producenta AGD. Rezultatem jest minimalistyczna, wyrazista, kolorowa i zorientowana na funkcje linia produktów takich jak mikser, suszarka, prostownica, lokówka czy dzbanek elektryczny. Łącznie Karim zaprojektował dwie kolekcje dla marki i obie zostały wprowadzone na rynek podczas Ambiente Frankfurt 2019. Szczególnie przyjemnie wyglądają produkty kuchenne, które nawiązują do stylistyki retro zarówno kolorystyką jak i kształtem. Pastelowość jest miękka w odbiorze, aż chce się dotknąć każdego z przedmiotów. Dzięki nienachalnemu wzornictwu sprawdzą się w każdej niemal stylizacji kuchni. Produkty są dostępne też w jeszcze bardziej stonowanych barwach.

Krzesło szlachetne

Z meblowych nowości Rashida tego roku warto wymienić krzesło Voxel dla hiszpańskiej marki Vondom. To formowane wtryskowo sztaplowane krzesło wprowadzone na rynek jeszcze w 2018 r. Choć oryginalnie naszkicowane i zaprojektowane było w 2006 roku, a pomysł na Voxel wywodzi się z projektu Poly dla marki Bonaldo (również autorstwa Rashida). Fasetowana geometria działa tu jak struktura, a nie jak styl czy dekoracja. Rezultatem jest solidne, bardzo wygodny i w 100% nadający się do recyklingu mebel.
Ma ono nietypową strukturę – kanciastą i przypominającą kamień szlachetny po obróbce. Taki efekt był możliwy tylko dzięki produkcji mebla metodą wtryskową. Waga krzesła jest rozłożona w zrównoważony sposób dzięki właśnie takiemu a nie innemu kształtowi. Lekki korpus ułatwia transport i układanie, a dzięki wykonaniu z polipropylenu z włóknem szklanym, krzesło nadaje się zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy