Back to home
Wnętrza

Jak małe staje się piękne

W samym sercu przyrody, wśród zieleni holenderskiego Vinkeveense Plassen powstał mały dom. Skrojony jako ostoja wypoczynku i relaksu, schronisko od cywilizacji. Przyjazny dla środowiska, ale bez kompromisów estetycznych.

Prosta bryła i równie minimalistyczne wnętrza to projekt pracowni i29 interior architects (kto zna ich projekty, odnajdzie w tej realizacji wiele elementów ich stylu) oraz Chrisa Collarisa. Razem wymyślili nieduży dom, który ma być dla właścicieli miejscem ucieczki od cywilizacji.
Na tyle, na ile jest to możliwe w niedużej Holandii.

Okna z widokiem

Nie ma tu wiele miejsca – to zaledwie 55 mkw powierzchni (75 mkw całości), które zaprojektowano jednak tak, by dawały poczucie luksusu i komfortu. Aranżacja domu została przygotowana w taki sposób, by mimo niewielkiego metrażu odczuwało się dostępność przestrzeni. Przez duże okna rozciąga się ze środka widok na niezwykłe krajobrazy wokół.


Kompaktowa konstrukcja powstała z myślą o czteroosobowej rodzinie. Wydaje się, że niewiele jest tu miejsca, ale projektantom udało się zaaranżować mieszkanie z salonem, kuchnią połączoną z jadalnią, patio, trzema sypialniami, jedną łazienką oraz dwiema toaletami. Wewnętrzny układ i wygląd obiektu projektowano od środka do zewnątrz – najpierw wymyślono jak wnętrze ma wyglądać, dopiero potem je obudowano. Sprytna aranżacja funkcji pozwoliła wykorzystać każdy centymetr kwadratowy powierzchni.

Mieszkać na wyspie

Dom jest ulokowany na podłużnej działce na wyspie. Stoi blisko jeziora. Ustawienie bryły budynku wybrano kierując się otoczeniem wody oraz orientacją wobec słońca. Poprzez podział bryły domu na cztery części, wplecenie w zieloną panoramę i przemyślane przenikanie światła do środka i między bryły, udało się stworzyć specyficzny klimat tego miejsca. Z zewnątrz różnorodność rozmiarów i wzajemne powiązania elementów bryły tworzą rzeźbiarski obiekt, który zmienia swój wygląd i charakter w zależności od kąta pod jakim na niego spoglądamy.


Aby zintensyfikować tę rzeźbiarską jakość, wszystkie fasady mają minimalistyczny wygląd. Elementy dachu z niewidocznymi zakończeniami, czy ramy okienne schowane za drewnianą fasadą, budują monolityczny charakter konstrukcji. To nietypowe, bo ten przymiotnik zwykło się stosować w odniesieniu do konstrukcji, które zwykle korzystają z kamienia.

Zrób przejście

Wszystkie bloki domu mają duże okna lub przesuwne drzwi, które można całkowicie otworzyć, aby w pełni scalić wnętrze z zewnętrzem. Rozmiary pomieszczeń oraz wysokości sufitu różne dla różnych części domu wyznaczają oddzielne obszary i funkcje mieszkania. Długa ścieżka biegnąca przez zewnętrzne patio zapewnia wizualne połączenie między blokami domu. Gdy otworzy się duże przesuwane drzwi na patio, segment kuchenny i strefy dziennej stają się ze sobą fizycznie połączone.

Stworzone według własnego projektu meble i zintegrowane szafki podkreślają prostą, graficzną (typową dla projektów i29) jakość wnętrza. Wykorzystano proste materiały, takie jak naturalne drewniane panele dębowe lub bejcowane na czarno, dzięki czemu łączą się wizualnie z szorstką fasadą z drewna sosnowego. Budowanie klimatu wnętrza dopełnia podłoga z polerowanego betonu.

Jak nadać piękno niedużemu rozmiarowi

Dążyliśmy do strategii projektowania, w której architektura i wnętrze łączą się w swoistej kombinacji modeli. Każdy blok budynku ma swój własny program – mówią projektanci.

Łącząc elementy wewnętrzne z architekturą i na odwrót, udało się powołać do życia projekt wysokiej jakości, którego klasa nie jest zależna od wykorzystania drogich materiałów lub sztuczek technicznych. W każdym szczególe projektanci dążyli do uzyskania najwyższej wydajności rozwiązania. Dowolny aspektu projektu był tworzony tak, by stworzyć czyste i jednolite doświadczenie, pozostawiające silne wrażenie.

Tworzenie wysokiej jakości projektów nie jest, naszym zdaniem, związane z myśleniem „im większe, tym lepsze”. Dzięki prostym i inteligentnym zabiegom ten dom to realizacja na najwyższym poziomie, a jednocześnie energooszczędna, przyjazna dla środowiska i zajmujący niewielką powierzchnię – mówią projektanci.

W tym sensie jest to wzór małego domu: inteligentnego, wygodnego, ale bez ustępstw dla jakości zarówno w wystroju wnętrz, jak i architektury. Cóż: małe jest piękne, jak widać.

Projekt: Design: i29 interior architects oraz Chris Collaris
Foto: Ewout Huibers
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy