Back to home
Ludzie

One i ich dzieła. Kobiece projektowanie w natarciu

W dyskusjach o trendach i nurtach, jakie budzą takie wydarzenia jak mediolańskie iSaloni, pewien wątek powtarza się coraz częściej: kobiety. Panie mają dziś coraz silniejszy głos w świecie designu. I co najważniejsze: wnoszą świeże i oryginalne spojrzenie na tworzenie. Oto pięć nazwisk, które warto znać. Oraz ich dzieła.

Zabawna Koldová

Jej projekty są zabawne. Ale w delikatny, subtelny sposób. Zaskakują formą, połączeniem linii albo inspiracjami. Takie jest na przykład krzesło Chips, które pokazała razem z marką Ton.
Lucie Koldová to ceniona, czeska projektantka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych, Architektury i Wzornictwa w Pradze w 2009 roku. Karierę zaczynała od pracy w Paryżu – tam odniosła pierwsze sukcesy. Balloons and Muffins było jej pierwszą, udaną kolekcją oświetlenia. Dziś głównie swoją karierę rozwija w Pradze – tam tworzy rzeczy codziennego użytku, do galerii, zajmuje się też projektowaniem opraw z limitowanych edycji, szklanych rzeźb i mebli. Projektowała dla takich marek jak Lasvit and Lugi, Fabbian, La Chance czy Haymann Editions, a ostatnio – Ton. Miłośnicy sztuki jej prace znajdą w wielu galeriach, np. S. Bensimon, La Chance, Haymann Edition i Chevalier Édition.
Zaprezentowany w Mediolanie Chips wyróżniają łagodne łuki, kontrastujące materiały i ręcznie gięte drewno.

Jego najbardziej wyrazistym elementem jest duże transparentne oparcie sięgające do ziemi. Kształtem przypomina ziemniaczanego czipsa. Stąd też wzięła się nazwa. Niezwykła forma wyróżniała ten produkt wśród premier czeskiego producenta. A Kudlova pokazała, jak masywność i nowe materiały traktować z lekkością i przymrużeniem oka.

Poznaj prace projektantki.

Miękki minimalizm Manz

Na jedną z największych gwiazd kobiecego projektowania wyrasta powoli Dunka Cecilie Manz. Organizatorzy Maison&Object przyznali jej nawet tytuł projektantki roku. Manz obroniła dyplom na Royal Danish Academy of Fine Arts i w 1997 roku przeniosła się do Finlandii, gdzie studiowała na University of Art and Design w Helsinkach. Od 1998 roku prowadzi w Kopenhadze własne studio.
Już jej drugi projekt przyniósł sławę: lampa Caravaggio była bestsellerem. Choć jej debiut – The Ladder (drabina, która może być używana też jako krzesło) – też zrobił furorę i zapewniła dobry start w karierę. Potem Manz tworzyła dla Fritza Hansena serię foteli, stołów i krzeseł, dla B&O Play szklane wazy i kilku modeli przenośnych głośników oraz dziesiątki innych produktów.
Ostatnie miesiące to bardzo udany projekt dla Durvitu – kolekcja Luv.

Eksperci Maison&Objet określili Manz „adwokatem miękkiego minimalizmu”. Projekt dla niemieckiego producenta – jak mówi projektantka inspiracją była wypełniona wodą miska stojąca na prostym stole – wpasowuje się w taką wizję projektowania. Jak to u skandynawskich projektantów: Manz projekty pozbawia tego co zbędne, by skupić się na tym, co stanowi esencję produktu.

Poznaj prace projektantki.

Delikatna ironia Sempé

Urodzona w Paryżu Inga Sempé studia w stolicy Francji ukończyła w 1993 roku. W latach 2000-2001 przebywała na stypendium w Rzymie, gdzie otworzyła swoje studio i zaczęła współpracę z włoskimi markami jak Cappellini czy Edra. Dziś jej prace znajdziemy w portfolio wielu skandynawskich, włoskich czy francuskich firm, np. Hay, Ligne Roset, Wästberg, Alessi, Magis, Luceplan, Mutina, Røros, Moustache, Svenskt Tenn, Gärsnäs.
Sempe stara się tworzyć rzeczy proste, uniwersalne, niezwykłe i nie poddające się łatwym kategoryzacjom. Sięga do codziennych zwyczajów, bazuje na tym co pochłania nas każdego dnia – podstawowe systemy i mechanizmy są jej podstawową inspiracją.
W Mediolanie pokazała swój nowy projekt dla marki Mattiazzi – krzesło MC17.

Znana z obróbki litego drewna firma razem z Sempe stworzyła krzesło/fotel który przyciąga wzrok geometrią i harmonią linii oraz bardzo ciekawym profilem. Kolory oraz linie wywołują złudzenia, że krzesło ma odrobinę inną formę, niż w rzeczywistości.

Poznaj prace projektantki.

Logika stylistki Ossino

Tegoroczne iSaloni pokazało też, że do świata designu wkraczają osoby dotąd związane z aranżacją wnętrz czy stylizacjami, ale z innych obszarów niż typowe tworzenie produktów. W gronie takich wschodzących gwiazd wymieniono np. Elisę Ossino, architektkę i projektantkę wnętrz.
Ossino od 2000 roku prowadzi swoją własną pracownię w Mediolanie. Pracuje w niej nad designem, stylizacją oraz wizerunkiem marek takich jak Boffi, De Padova, Living Divani, Rubelli czy Salvatori.
Jej architektoniczne wykształcenie sprawia, że w pracach wyczuwalne jest silna teatralizacja połączona z charakterystyczną lekkością form. Od 2010 roku współtworzy ośrodek badawczy, który bada współczesny design i formy, ich ekspresję w sztuce – celem badań jest ściślejsze połączenie tych zagadnień z kwestiami społecznymi.
Na iSaloni Ossino zaprezentowała efekt współpracy z marką Sanwa.

Stworzyła kuchnię „EO 01” – to w zasadzie jednostka kuchenna, która pozwala ożywić tę część domu w loftach, przestrzeniach współdzielonych, studiach, małych wnętrzach albo nieformalnych sytuacjach. Łączy w sobie mobilność i elastyczność zastosowań.

Poznaj prace projektantki.

Artyzm Özgür

Urodzona w 1989 roku turecka projektantka Begüm Cana Özgür to artystka, w której twórczości kluczowy jest bezpośredni kontakt z tym, co tworzy. W Mediolanie pokazała swoje prace dla marki Nanimarquina, firmy produkującej przede wszystkim dywany. Özgür zaprojektowała subtelne, barwne wzory kolekcji Shade – dywany oraz pufy (zdjęcie pierwsze w tekście). Wyróżniają je zamglona, rozmyta paleta barw, które kojarzą się z rozświetlającym się porannym niebem. Dobór palety barw pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników, dodaje energii ale też pomaga zyskać równowagę.
Özgür swoje studio otworzyła w 2014 roku w Stambule. Bogactwo kulturalne tego miasta sprawia, że jej twórczość naturalnie skłania się w stronę starożytnych praktyk rzemieślniczych. Jej prace łączą w sobie design, sztukę oraz rzemiosło. Jak podkreśla: od samego początku, od definiowania pojęć i zagadnień, cała jej praca odbywa się z użyciem rąk.

Bawi się powszechnie dostępnymi materiałami i technikami, aby w pełni zrozumieć ich potencjał i opracować nowe, współczesne wyrażenia. Takie eksperymentowanie daje projektantce możliwość rozwijania i adaptacji w nowy sposób znanych praktyk.

Zobacz prace projektantki.

Profesjonalistka Jongerius

Projektantka Hella Jongerius to doświadczona w bojach artystka. Ceniona jest przede wszystkim za sposób, w jaki łączy produkcje przemysłową, rzemiosło, zaawansowane i proste technologie oraz tradycję ze współczesnością. Od 1993 roku prowadzi własne studio Jongeriuslab. Na swoim koncie ma prace dla małych jak i dużych marek – np. Maharam, Danskina, IKEA i KLM.
Urodzona w 1963 roku projektantka pochodzi z Holandii. W swojej twórczości stara zawsze dodać element rzemieślniczej precyzji do każdego, nawet seryjnie produkowanego dzieła. Od 2012 roku jest Dyrektorem Artystycznym w produkującej dywany marce Danskina, a od 2007 roku podobne stanowisko w zakresie kolorów i materiałów pełni w Vitrze. Dla Vitry Jongerius stworzyła charakterystyczne elementy, takie jak sofę Polder i krzesło East River. Można było je zobaczyć w Mediolanie. Tak samo jak kolekcję Sienna i September – dywany, które zaprojektowała dla marki Kvadrat.
W swojej pracy Jongerius konsekwentnie odnosi się do znaczenia kolorów i powierzchni we współczesnym wzornictwie. Ten aspekt pogłębia w swojej pracy z tkaninami, ceramiką i meblami.

Zobacz prace projektantki.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy