Back to home
Rzeczy

Nosorożec na ścianach

Przed wiekami podróżnicy zaczarowani nowo odkrytymi zwierzętami próbowali uwiecznić je na papierze. Jak się okazuje – dla projektanta i designera piękno tych rysunków, może być niezwykłą inspiracją.
Nowa kolekcja tkanin, skór, dywanów i tapet przywraca pamięć i fizyczne doświadczenie obcowania z wymarłymi zwierzętami. Przynajmniej w tym symbolicznym sensie. Ale też pokazuje gdzie i w jaki sposób można szukać inspiracji dla projektów wnętrz.
Przeważnie gdy dwie zaprawione w bojach ekipy łączą siły, można się spodziewać czegoś wyjątkowego. Współpraca między Moooi i Arte przy kolekcji „Extinct Animals“ dała taki intrygujący efekt. Produkty powstałe w trakcie tej pracy pokazano w tamtym roku w Mediolanie w ramach wystawy „Muzeum Wymarłych Zwierząt“.

Ożywianie

Kolekcja tapet Extinct Animal poszerza horyzonty projektowe i wpisuje się w nurt bogatych w elementy, niemal malarskich dekoracji ściennych. Ten trend widać nawet w przypadku ceramicznych i gresowych płyt wielkoformatowych. W kolekcji tapet od Moooi i Arte każdy wzór jest inspirowany cechami jednego zwierzęcia. Uderzające kombinacje kolorów, cech i wzorów futra, upierzenia lub skóry przywracane są do życia na naszych ścianach. Niektóre projekty opowiadają historię, inne pobudzają nasze zmysły poprzez użycie obrazów i tekstur.
Projekty czerpią inspirację z wymarłych stworzeń, w tym ptaka dodo, pewnego gatunku kałamarnicy, nosorożca, leniwca czy lamparta.

Projektowanie jak badanie

Przeszukaliśmy muzea na całym świecie i odkryliśmy niewiarygodne rysunki wymarłych zwierząt, sporządzone przez odkrywców podczas ich podróży – tłumaczy Marcel Wanders, współzałożyciel firmy Moooi.

Tak wiele z tego, co przeżyliśmy, jest stracone i może żyć tylko w naszych wspomnieniach i wyobraźni. Dla nas Muzeum Wymarłych Zwierząt stało się inspiracją, chcemy dzielić nasze podekscytowanie, podziw i miłość. Docenić to co stracone, ale i świętować, że w jakiś sposób znów wróci do życia – dodaje.

Wzory są oparte na palecie kolorów i fakturze charakterystycznej dla każdego ze zwierząt – tak jak je pokazano na rysunkach. Papier tapet jest wykonany z szerokiej gamy materiałów, w tym zamszu, folii metalowej, papieru falistego, juty i mory. W przypadku niektórych projektów zespół starał się uwzględnić folklor lokalny miejsc, z których pochodziły stworzenia.

 

Dotknąć tego czego nie ma

Równie ciekawie prezentują się tekstylia z tej serii. Zestaw tkanin został także zainspirowany rysunkami. To wysokiej jakości tkaniny i skóry (trochę to ironiczne, gdy skórzane wyroby mieni się nazwą wymarłego zwierzęcia), które wprowadzają odrobinę luksusu, miękkości i naturalnego piękna do tapicerowanych wzorów z kolekcji Moooi.
Projekt ten jest przykładem poszukiwania nowego języka projektowania i inspiracji przy tworzeniu elementów wystroju wnętrz. Struktury organiczne, niezwykła miękkość albo szorstkość, poziome i geometryczne wzory przypominają o cudach natury. Tkaniny odwołują się nie tylko do wyglądu i faktur utraconych istot, ale także ich dotykowego charakteru. Projektanci wchłonęli egzotyczny wygląd, uderzające cechy, czasami antropomorfizującą słodycz i całą istotę zwierząt wprowadzając te elementy w nowy język projektowania.
Słowem kluczowym dla tej kolekcji jest „siła“. Siła natury, z którą trzeba się liczyć, docenić i pielęgnować. Bogactwo przyrody odnaleźć można w doświadczaniu materiałów od aksamit po żakard; od skór po moher i puszyste futra.

1 Comment
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy