Back to home
Trendy

Dzięki nim polski design z dawnych lat powraca!

Jeszcze nie tak dawno temu chcieliśmy się pozbyć wszystkiego, co kojarzyło się z PRL-em. Wyrzucaliśmy stare meblościanki i ciężkie komody na śmietnik zastępując je sieciówkowymi, masowymi wyrobami. Jednak po chwilowym zachłyśnięciu nowościami, zaczęliśmy sobie przypominać o kultowych projektach rodzimych designerów minionego stulecia. I tak zaczęły powstawać marki, ożywiające dawne meble takie, jak słynny fotel R58 Romana Modzelewskiego czy regał o zmiennych wysokościach Rajmunda Teofila Hałasa. Dziś przedstawimy kilku młodych twórców, którzy starają się przywrócić do życia te wspaniałe projekty.

1. Jakub Sobiepanek

Już jako student warszawskiej ASP, pisząc pracę dyplomową poruszał tematykę polskiego wzornictwa drugiej połowy dwudziestego wieku. Naturalnym było dla niego rozwijanie swoich zainteresowań po ukończeniu studiów. Z tej pasji powstała marka Vzór, która wprowadziła na rynek fotel R58 Romana Modzelewskiego. Projekt z końca lat 50, został potraktowany z szacunkiem, ale z zastosowaniem nowocześniejszych materiałów. Twórca patrzy na projekty z nowej perspektywy. Stara się zachować ich formę przystosowując je do dzisiejszych realiów, stosując bardziej współczesne technologie. Pierwsze sukcesy już za nim, czekamy na kolejne realizacje.

2. Karol Starczewski

Twórca marki nowymodel.org  oraz cały zespół zasługują na wyróżnienie. Jednym z ich działań jest przywracanie do życie wybitnych projektów polskich designerów, które nigdy nie miały okazji być zrealizowane. I tak dzięki nim zrealizowano wiele rysunków mebli wymyślonych przez Rajmunda Teofila Hałasa, a które do tej pory istniały jedynie na papierze. Co ciekawe, projekty nie zestarzały się ani o krztynę i prezentują się doskonale. Inną perełką powołaną do życia jest krzesło Kowalskiego. Smukłe i lekkie, idealnie pasujące się do wielu przestrzeni dzieło początkowo było częścią popularnej w PRLu serii meblościanek małżeństwa Kowalskich, jednak dopiero dzięki ekipie nowymodel.org udało się je wyprodukować. I tak po 50 latach historyczna seria została uzupełniona.

3. Agnieszka i Grzegorz Korzeń

To przykład współczesnych twórców, którzy znajdują inspirację w dawnym polskim designie. Swoje meble tworzą od 2013 roku w małej podkarpackiej pracowni. Jak sami mówią ich pasja rozpoczęła się od urządzania własnego mieszkania. To wtedy dostrzegli jak bardzo lubią projektować przedmioty codziennego użytku. Tak narodziła się marka MEYLO. Wyjątkowe projekty wytwarzane w całości Polsce prezentują niebanalny design najwyższej jakości. Duet mimo nowoczesnych projektów nie zapomina o rodzimej historii. Przykładem są choćby barek i szafka pod telewizor z serii MUKO swoją formą i nawiązują do dawnej stylistyki i tym samym przypominają o świetności niektórych PRL – owskich mebli.

Świadomość świetności polskiego designu rośnie powoli, jednak nieprzerwanie od kilku lat. Być może ambicje Karola Starczewskiego niedługo się spełnią i cytując jego słowa: „polski design będzie w świadomości Europejczyków tam, gdzie szwajcarski zegarek”.  

Źródło: vzor.com, nowymodel.org, meylo.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy