Back to home
Trendy

Projektowanie uniwersalne – przyszłość wnętrz i przedmiotów

Universal design to odpowiedź na wyzwania współczesnej cywilizacji. Nasza różnorodność, ale też nie zawsze identyczna sprawność, wymaga uwzględnienia w projektowaniu rzeczy oraz przestrzeni.

Przyszłość projektowania to rozwiązania, które służą jak największej grupie ludzi przy tej samej formie. Le Courbusier stworzył ideę Modulora – „człowieka wzorcowego” dla którego można było projektować. Czas pokazał że była to utopia – nie jesteśmy tacy sami. Koniec XX wieku i początek XXI to zmiana w myśleniu o projektowaniu na takie, które jest bardziej indywidualistyczne, spersonalizowane.
Coraz silniej doświadczamy, że nie wszyscy jesteśmy identyczni. Płeć, wiek, stopień sprawności, potrzeby – to determinuje nasz sposób korzystania z przestrzeni. Pamiętać muszą o tym też projektanci i designerzy, których zadaniem jest tworzyć rzeczy i wnętrza, które zapewnią nam komfort. Ten dzisiejszy, ale też przyszły.
Na przykład: w Polsce dom buduje się wciąż z myślą o spędzeniu w nim całego życia. Musimy pamiętać, by stworzyć go tak, aby za 20-30 lat dał się łatwo dostosować do naszych emeryckich potrzeb. Nas, seniorów. W tej sytuacji z pomocą przychodzi idea projektowania uniwersalnego (universal design, projektowania dostępnego), które zakłada takie tworzenie rzeczy i przestrzeni, które czynią świat dostępnym jak największej grupie ludzi. Rzeczy, które są pomocami, pomagają się rozwijać, leczą albo zastępują to, czego nie mamy. A przy okazji wyglądają jakby tego wszystkiego nie robiły. Pokazujemy kilka rozwiązań, które idee – mniej lub bardziej skutecznie – te wdrażają.

Łazienka na stelażu

Meble Flex marki Burgbad to system, który ma być łatwy do adaptacji wg potrzeb różnych użytkowników. Bazą jest rama, na której można umieszczać moduły – z umywalkami, lustrami, panelami, szafkami czy różnego typu akcesoriami. Łatwość adaptacji sprawia, że dzięki kilku prostym czynnościom możemy przemodelować przestrzeń łazienki, odnowić ją, dostosować do bieżących potrzeb (np. podnieść półki gdy mamy problemy ze schylaniem się, albo przenieść uchwyty na inne miejsce, gdy jesteśmy kontuzjowani).

Plazma w działaniu


Urządzenie P4 zaprojektowane na uczelni HAWK w niemieckim Hildesheim wykorzystuje plazmę do suszenia i dezynfekcji rąk. Ma zastosowanie w sektorze medycznym, spożywczym i w przestrzeniach publicznych. 91,24% bakterii jest zabijanych, rany lepiej się goją, a otaczające powietrze jest filtrowane i uwalniane z około 40,19% z drobnoustrojów. Lekkie, półprzezroczyste materiały zostały specjalnie dobrane, aby wzbudzać zaufanie i dawać odczucie higieniczności.

Dobre do stania


Stanie przez długi czas jest niewygodne, bolesne i powoduje wiele problemów zdrowotnych. Mata Active Office Floor zaprojektowana przez Tobiasa Caratiolę pomaga uczynić stanie bardziej zdrowym, relaksującym i stymulującym. Używanie maty przypomina chodzenie po miękkiej, leśnej ścieżce. Aktywna mata podłogowa jest wyposażona w 3-strefową technologię. Strefa Komfortowa składa się z elastycznego i elastycznego materiału piankowego. Strefa Aktywna ma topograficzną, trójwymiarową strukturę do stymulacji osoby stojącej. Strefa Stop odpowiada za bezpieczeństwo. Duża powierzchnia, zwężające się krawędzie i antypoślizgowe nakładki czynią ją idealną do zastosowania w biurze i łatwą do czyszczenia.

Siłownia w biurze


Zaprojektowany przez Ece Yalım Design Studio biurowy panel do ćwiczeń Take 5 na rynek wprowadza turecka marka Nurus. Ma on zachęcać do 5-minutowych przerw, które pozwalają zadbać o swoje zdrowie. Pomaga w robieniu lekkich ćwiczeń, rozciągań czy rozgrzewek, które można wykonywać bez zdejmowania biurowych ubrań. To mebel, a nie pełnoprawna siłownia – szklana tafla urozmaica wnętrze i zachęca do dbania o siebie bez narzucania wysiłkowego rygoru.

Huśtawka


„Repiroue” to seria krzeseł, które dzięki prostej konstrukcji, niewielkim rozmiarom i wielu opcjom indywidualizacji idealnie nadają się do różnych zastosowań. Działanie na zasadzie huśtawki zapewnia idealną kombinację pomiędzy siedzeniem i staniem, a dzięki dopracowaniu jest teraz bardzo przyjazne dla ciała. Podczas pracy w pozycji półsiedzącej pochylenie fotela do przodu podtrzymuje kręgosłup, tak jakbyśmy stali, a także utrzymuje pozycję S dla ciała, zmniejszając nacisk na dolną część pleców. Wielokierunkowy przechylny słupek zapewnia idealny kąt siedzenia niezależnie od budowy ciała użytkownika i rodzaju wykonywanej pracy. Dźwignia pierścieniowa pod siedzeniem umożliwia regulację wysokości. Meble to dzieło Naho Ono dla Okamura Corporation.

Pomoc jak w domu


Kolekcja Santiago II zaprojektowana przez René Šulc dla marki Ton to kompleksowy program do profesjonalnej lub domowej opieki nad osobami o ograniczonej sprawności ruchowej. Powstał w oparciu o intensywne, roczne badania przeprowadzone wśród seniorów i ich opiekunów. Fotele wypoczynkowe, rozkładany fotel z elektryczną regulacją, fotele i stół do jadalni zostały zaprojektowana tak, aby nie wywoływać niekorzystnych skojarzeń z meblami szpitalnymi, tworzą raczej atmosferę domowego wnętrza. Ponadto krzesła i akcesoria spełniają szereg ergonomicznych funkcji, które zapewniają nie tylko wygodne siedzenie, ale także stabilność i poczucie bezpieczeństwa.

Pasja makaronu


Zaprojektowana przez zespół Villeroy&Boch kolekcja zastawy Pasta Passion to dowód, że projektowanie uniwersalne dotyka każdej sfery życia. To rozwiązania, które nie tylko wizualnie wygląda ciekawie, ale pozwala cieszyć się posiłkiem niezależnie od stopnia sprawności. Pomaga nawinąć spaghetti na widelec z łatwością i bez bałaganu, nawet tylko z jedną sprawną ręką. Dopracowane detale sprawiają, że korzystanie z samej kolekcji jest proste – zakrzywiony kształt talerza ułatwia przesuwanie makaronu bezpośrednio na łyżkę, sztućce można bezpiecznie umieścić w specjalnym rowku, który zapobiega wysunięciu, a talerz może z łatwością używać zarówno praworęczna, jak i leworęczna osoba- także na kolanach.

Na skarpetki

Czy próbowałeś kiedyś zakładać skarpetki bez zginania pleców lub kolan? Dla seniorów, kobiet w ciąży i osób niepełnosprawnych to pozornie proste codzienne zadanie może być frustrujące, a nawet bolesne. SWIFT projektu Yik Ching Cyril pozwala bez wysiłku wkładać skarpetki i buty. Zastosowanie bambusa zapewnia nie tylko dużą elastyczność w przypadku dużych deformacji urządzenia, ale też sprawia, że jest to lekkie i cienkie narzędzie. Forma została zaprojektowana tak, by wtopić się w otoczenie jako element sztuki w przedpokoju Nie stygmatyzuje – co jest jedną z najważniejszych cech projektowania dostępnego.

Pralka mniej znaczy więcej


Pralka W1 Classsic od Miele to projekt wg zasady „mniej znaczy więcej”. Panel frontowy nie posiada klasycznych przycisków i nacisk położono na podstawowe elementy: wyświetlane jest tylko to, co jest możliwe. Wybór odbywa się bezpośrednio za pomocą pokręteł i przycisków dotykowych. Pralka charakteryzuje się również tym, że może być łatwo dostosowana do użytku przez osoby słabowidzące i niewidome. Współgranie czytelnej grafiki i dźwięków pozwala tym osobom obsługiwać maszynę w prosty i bezpieczny sposób. Rozwiązanie zostało opracowane we współpracy z DBSV, niemieckim stowarzyszeniem osób niewidomych i niedowidzących.

Stół pomocniczy


Tam, gdzie kończy się poręcz w korytarzu, tam mają pomóc meble Mormor i stół Halt. Meble zaprojektowane przez etage8 zapewniają wsparcie dzięki otaczającej blat drewnianej poręczy. W ten sposób stół wyciąga „pomocną dłoń” osobom o ograniczonej sprawności ruchowej – nawet w środku pokoju. Dzięki intuicyjnej formie stół pomaga zachować niezależność i minimalizuje ryzyko upadku. Nie ma znaczenia czy ktoś czy potrzebuje pomocy, bo jest starszy, niepełnosprawny czy ma uraz. Przejrzysty i niepowtarzalny design sprawia, że stół nie wygląda jak pomoc medyczna, a jednocześnie zapewnia wsparcie tak potrzebne osobom dotkniętym chorobą i ich opiekunom.

Więcej o przestrzeni na Mieszkanie przyszłości.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy