Back to home
Rzeczy

Lis Anima zamieszka w Twoim domu

Także polscy projektanci i (tak!) informatycy mają pomysły, jak uczynić nasze domu bardziej smart. Wkrótce na rynek trafić ma urządzenie, które zastąpi nam papierowe karteczki przylepianie na lodówce czy ułatwi komunikację z domownikami, gdy tych… akurat w domu nie ma.
Na Homebook Design co jakiś czas pokazujemy Wam innowacyjne i nowe projekty. Czasami są to nowe marki czy świeże koncepcje tradycyjnych mebli. Ale też pokazujemy jak design wspiera tworzenie domu przyszłości. Dziś opowiemy Wam o Animie, która pozwala w prosty i łatwy sposób uczynić nasz dom czy mieszkanie bardziej inteligentnym. To projekt stworzony przez grupę polskich twórców.

W drodze na rynek

Jak zapewne pamiętacie – parę miesięcy temu pisaliśmy o polskich innowacjach do domu. Pokazywaliśmy wtedy produkty, które pomagają przestrzeń mieszkań uczynić bardziej smart. W październiku rozpoczęła się na Kickstarterze  kampania jednego z pokazywanych wtedy projektów koncepcyjnych – Animy. Przez ostatnie miesiące projekt ewoluował, zmieniał się i dojrzał. Dziś to ciekawy wizualnie i pod względem rozwiązań technologicznych przedmiot, który może stać się domowym centrum komunikacji na chwile, gdy mijamy się ze sobą.
Anima powstała w Białymstoku i właśnie szykuje się do wejścia na rynek. To małe urządzenie, mieszczące się w dłoni.

Dlatego można je postawić w dowolnym miejscu w mieszkaniu (biurze albo i wynajmowanym lokalu, czemu nie?). Jego zadaniem jest komunikacja z wybranymi urządzeniami (telefonami) znajdującymi się w zasięgu do 25 metrów i przekazywanie im dedykowanych wiadomości.
Najprościej rzecz ujmując – Anima to system powiadomień opartych o lokalizację. Urządzenie połączone jest z aplikacją mobilną, za pomocą której można zapisywać i zostawiać notatki. Anima komunikuje się natychmiast ze smartfonem osoby, do której wiadomość jest skierowana, gdy ta znajdzie się w pobliżu urządzenia.


Przykład? Rodzic może zostawić w Animie dziecku powiadomienie, by posprzątało pokój. Ale nie wysyła tego polecenia SMS-em, gdy jest syn albo córka są w szkole – w końcu zanim wróci do domu, zdąży już zapomnieć o swoim zadaniu. Dziecko informację o konieczności posprzątania pokoju dostanie na telefon dopiero, gdy wejdzie do mieszkania. Anima też może być wykorzystana np. jako narzędzie przesyłania wiadomości do osób, którym wynajmujemy mieszkanie. Gdy nasi goście zjawią się na miejscu, dostaną np. wiadomość powitalną z hasłem do wi-fi czy instrukcjami.

Lisek się zmienia

W przypadku innowacyjnych projektów design obejmuje nie tylko formę i kształt, ale też idee działania. Anima to element domu inteligentnego i prosty systemy komunikacji (jak Google Home czy Alexa). Nie jest jednak kosztowny, jest prosty w działaniu i wprowadza inteligentne rozwiązania do domów, bez narażania nas na utratę prywatności i powierzanie swoich danych wielkim korporacjom.
Fizyczny odpowiednik systemu Anima to figurka liska – prosta, przypominająca zabawkę albo małą lampkę. Anima w całości jest projektem grupy absolwentów Politechniki Białostockiej – Mateusza Bajko, Mateusza Markiewicz i Michała Jaszczuka. Gdy pokazywaliśmy go Wam w lutym wyglądał zupełnie inaczej.

Wtedy Anima dosłownie przypominała liska o ekspresyjnych, kubistycznych kształtach. W trakcie przygotowywania produktu do wprowadzenia na rynek i do domów Anima przybrała jednak nową formę. To co widzimy teraz jest gładsze, bardziej umowne, niż pierwotny prototyp. Dzięki temu wyobraźnia użytkownika może utożsamiać Animę z różnymi stworzeniami. Zwierzątko jest bardziej neutralne kulturowo. Rysunkowa i przyjemna forma uprzyjemnia kontakt i nie wybija się na tle mieszkania.


Taka forma jest na pewno też prostsza w produkcji, co z punktu widzenia sukcesu projektu jest kluczowe. Optymalizacja pod tym kątem, to podstawa sukcesu przedmiotu, który ma być masowo dostępny. Elementy techniczne, takie jak gniazdko do ładowania (przez USB) zostały sprytnie zamaskowane. Świecące oczy liska sprawiają, że jest on trochę jak żywa istota, która mieszka w naszym domu. Ulokowany np. między książkami z pewnością wywiąże się ze swojego zadania.

Więcej o projekcie na www.youranima.com
1 Comment
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy