Back to home
Rzeczy

Ręczna robota z Portugalii. Meble, które zechcesz mieć u siebie

Portugalia, położona na skraju kontynentu, umyka często nam z designerskiego punktu widzenia. Ale to jedno z najstarszych państw w Europie może pochwalić się wyjątkowym, nowoczesnym rzemiosłem, które zarazem czerpie z wiekowej tradycji i otwartości na świat. Wybraliśmy dla Was kilka wyjątkowych dowodów talentu tamtejszych twórców.

Chopin w Portugalii

Meble artystyczne to domena pracowni Malabar, której rzemieślnicza doskonałość przekłada się na niezwykle estetyczne przedmioty. Pracownia istnieje od 2012 roku – projektują gitary do portugalskiego Fado i meble. Tworzą w regionie Oporto, w północnej Portugalii, gdzie istnieje długowieczna tradycja robionych ręcznie elementów wyposażenia domu. Obecnie mają 5 kolekcji mebli i akcesoriów, a kolekcja World Architects to przykład kreatywności zespołu. To także hołd złożony najbardziej cenionej architekturze. Upodobanie do minimalistycznych i geometrycznych linii modernizmu, a także różnorodności bogatych gatunków drewna i materiałów tworzą wyrafinowaną, elegancką i znakomicie prezentującą się kolekcję współczesnych mebli. Z tego zestawu wybraliśmy szafkę Chopin.
Jak wskazują projektanci: Casa da Música to wspaniała sala muzyczna w centrum Porto znana ze swoich słynnych orkiestr. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych części portugalskiej architektury i jedna z atrakcji Porto. W rezultacie ten budynek zainspirował Malabara do zaprojektowania współczesnej szafki Chopina, pokrytej czarnym lakierem. Ten wspaniały mebel wyróżnia kilka ostrych linii połączonych ze złotymi detalami, co nadaje mu luksusowy charakter. Jego wnętrze jest lakierowane metalicznym złotem, a półki wykonano z przezroczystego szkła.

Lampa jak z miodu

Zainspirowani geometrycznym kształtami plastra miodu projektanci marki Creativemary stworzyli lampę wiszącą Apidae. Wykonana z polerowanego mosiądzu i żółtych elementów ze szkła Murano, zapewnia idealne nastrojowe oświetlenie na każdą chwilę. Ta nowoczesna lampa wisząca jest częścią kolekcji Nature. Sama nazwa też wzięła się z przyrody – Apidae to największa rodzina w nadrodzinie pszczół o identycznej nazwie, a zawierająca co najmniej 5700 gatunków tych pożytecznych stworzeń. To arcydzieło przyrody zainspirowało lampę, która jest biżuterią do wnętrza, uosabia innowacyjną ekstrawagancję i kreatywność. Jej żywiołowa forma doda soczystej poświaty wnętrzom.
Projektanci z Creativemary projektują i produkują wyłącznie lampy rzemieślnicze od 2012 roku. Ich specjalizacją jest produkcja obiektów, w których jako już jedni z niewielu w Europie łączą szkło i metal za pomocą tradycyjnych technik rzemieślniczych.

Fotel z gwiazdą

W czasie gdy moda na stylistykę vintage i lata 50. i 60. XX wieku wraca, projekty marki Ottiu sprawdzą się znakomicie. Interpretuje ona styl życia z połowy wieku, a jej twórcy projektują tapicerowane meble o wyjątkowym wzornictwie. Każdy opowiada wspaniałą historię ze złotej ery Hollywood – a swoją stylistyką nawiązuje do gwiazd tamtej epoki. Czas w klasycznym Hollywood był ciągły, liniowy i jednolity… tak powinno wyglądać twoje własne otium (po łacinie oznacza to wypoczynek) – mówią w pracowni.
W tym duchu powstał fotel Jayne – na cześć amerykańskiej aktorki filmowej Jayne Mansfield, jednej z czołowych seksownych blond-gwiazd z lat 50. i 60. Zagrała w kilku popularnych hollywoodzkich filmach, w których zwracała uwagę swoimi platynowo-blond włosami, figurą klepsydry i kostiumami odsłaniającymi dekolt. Chociaż jej kariera filmowa była krótka, Jayne odniosła kilka sukcesów kasowych i zdobyła dwie nominacje do nagrody Złotego Globu. Projektanci Ottiu przekładają jej seksapil i piękno na design, tworząc fotel jej imienia. Tapicerowany aksamitem, strukturę ma z drewna sosnowego wspartego na bazie ze szczotkowanego mosiądzu. To nowoczesny fotel w stylu połowy wieku, który łączy komfort z eleganckimi, zakrzywionymi liniami. Oraz przyciąga wzrok – jak sama Mansfield.

Amerykańskie wzorce

Do Ameryki złotego okresu filmu sięga też Porus Studio w swoim lustrze Hollywood. Najbardziej znany deptak Hollywood Walk of Fame, który ciągnie się przez ponad milę, jest pokryty przez ponad 2500 gwiazd, które wymieniają nazwiska znanych aktorów, muzyków i innych artystów. Z myślą o prestiżowym Walk of Fame projektanci Porus Studio opracowali efektowne lustro. Kontur to 14 lamp ledowych inspirowanych gwiazdami na chodniku Fabryki Snów. Dzięki strukturze wykonanej z drewna ze złotym wykończeniem lustro wygląda jak klejnot we wnętrzu.

Northup to z kolei stół do jadalni, którego źródeł twórcy upatrują w… optymizmie. Powstał pod wpływem The Underground Railroad – sieci tajnych tras i bezpiecznych domów zakładanych w Stanach Zjednoczonych od początku do połowy XIX wieku, aby niewolnicy mogli uciec. Nosząca kolejowe inspiracje metalowa podstawa powoli unosi się w górę, wspierając nowoczesny marmurowy blat z Negro Marquina i Calacatta.
W pracowni Porus takie historyczne inspiracje stanowią ważny aspekt twórczości.

Klub drzewny

WoodTailors Club to marka, która jak sama nazwa wskazuje, tworzy niezwykłe rzeczy z drewna. A za każdy stworzony przez siebie przedmiot sadzą dwa drzewa, tak by wyrównać straty, do których się przyczynili. To kilkunastu rzemieślników, którzy połączyli wiedzę zdobywaną przez prawie stulecie specjalistycznej pracy z najszlachetniejszym drewnem z wyrafinowaną nowoczesną wizją.
Krzesło do jadalni Robinson jest dobrym tego świadectwem. Nazwane zostało na cześć Fredericka Johna Robinsona, znanego przede wszystkim jako wicehrabia Goderich. Był on brytyjskim politykiem w czasach Regencji. Jako członek wiejskiej arystokracji ziemskiej, Robinson wkroczył do polityki poprzez związki rodzinne i należał do kilku tradycyjnych klubów dla dżentelmenów. Inspiracja jego honorową osobowością i wpływem jaki wywarł w historii, projektanci z WoodTailors Club stworzyli krzesło do jadalni, która ma być takim „dżentelmeńskim“ tapicerowanym zmaterializowaniem pewnych idei. Precyzyjne, ręczne wykonane z drewna orzechowego i tapicerowane lnem krzesło do jadalni ma wypolerowane mosiężne ramiona i dwa zapięte pasy z prawdziwej skóry na oparciu. To nadaje mu wyjątkowego charakteru i prawdziwie arystokratycznego sznytu.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości showroomu Emotional Brands
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy