Back to home
Trendy

Trendy 2019: ciche otoczenie

Twórcze przywiązanie do detali wyróżnia ciche otoczenie. Wizualnie pociągające i bezpretensjonalne przedmioty, ale jakby w tle, bo tworzone jak najprościej i z szacunkiem dla materiałów. Tak dobierane będą elementy wystroju wnętrz w myśl jednego z trendów, które zdominują 2019 rok.
Kontynuujemy przybliżanie Wam trendów w wystroju wnętrz, które mają zdominować świat projektowania w 2019 roku. Eksperci Targów Ambiente wskazują kierunki – już jeden z nich opisaliśmy: gustowne wnętrza. Dziś pora na kolejny – będziemy poszukiwali czegoś kojącego i „ciche otoczenie” ma nam to zapewnić.
Wnętrza zgodne z takim trendem definiuje proste piękno. Budują je naturalne, proste i użyteczne przedmioty, które spełniają swoje zadanie i nie roszczą sobie prawa do bycia czymś więcej. Ozdobność tak – ale by nie burzyła harmonii, spokoju oraz była szczera, a nie sztucznie wyszukana. Decydujący będzie więc też dobór materiałów i kolorów – miękkich, bezpretensjonalnych, które pomogą wykreować codzienne niebo. W cichym otoczeniu szukamy ucieczki od napięć i stresów.
Naturalne materiały dobierane są z miłością i czułością. To otwiera pole do eksperymentów, ale raczej takich które mogą być domeną rzemieślników. Twórcy będą korzystać z tkanin z wełny, jedwabiu, konopi i lnu. Do tego dodajmy drewno, kamień, słomę czy glinę oraz ceramika – naturalną lub szkliwioną – często będące produktem recyklingu. Mamy teraz pełne spektrum narzędzi do budowania wnętrz. Oto kilka produktów, które warto wykorzystać.

Proste drobiazgi


Brytyjski projektant Benjamin Hubert jest mistrzem w łączeniu estetyki z funkcjonalnością. To sprawia, że jego projekty są wizualną przyjemność. Nie inaczej jest z Basket („Koszykiem”) stworzonym dla Republic of Fritz Hansen. Z litego drewna i forniru stworzył delikatną sylwetkę i praktyczną alternatywę dla tradycyjnego stojaka na gazety. Kosz pasuje idealnie do każdego miejsca w salonie i tak naprawdę możemy go wykorzystać do przechowywania zarówno czasopism jak i włóczki na szalik.


Fińskie artysta Teemu Järvi przygotował nosidełko do… koców. Powstało ono ze skóry garbowanej roślinnie. Mosiężne klamry umożliwiają łatwą regulację. Prostota, elegancja i… odrobina zbyteczności. Tak można określić ten projekt, który za to wprowadza do domu odrobinę rzemiosła, subtelny i zaskakujący detal.

(Na zdjęciu głównym)
Pojemnik Kiwi od ecoBirdy to figurka ptaka, którego ciało służy do przechowywania. Dziób jest wyjmowany i tym sposobem możemy dostać się do wnętrza. Projekt jest jednak nie tylko schowkiem, ale też domową rzeźbą, Powstał z myślą o dzieciach i podnoszeniu wiedzy na temat zagrożonych gatunków ptaków. To domowe akcesorium łączące funkcjonalność i zabawny design.


Bowl („Miska”) projektu marki Kristina Dam z Kopehnagi to stojąca na trzech nogach, mała miseczka. Dodatek, który nada wyrazistego wyglądu każdemu wnętrzu. Wykonana jest z szarobrązowej terakoty i szkliwiona wewnątrz, co sprawia, że można ją napełnić wodę. Delikatny detal na zewnętrznej krawędzi w postaci teksturowanej taśmy nadaje subtelnej ozdobności. Kristina Dam jest grafikiem i architektem, tworzy kolekcje wyposażenia wnętrz, mebli i grafik w stylu „nordyckiego minimalizmu rzeźbiarskiego”. Projekty mają wyrazisty skandynawski i architektoniczny sznyt, z czystymi liniami. Wykonane są z trwałych materiałów w naturalnych stonowanych kolorach.


Höganas Keramik dla Rörstrand zaprojektowały panie z Front. To domowa ceramika, która ma uprzyjemniać tradycyjną, szwedzką przerwę na kawę – czas „fika” to moment dnia, kiedy praca na krótko zatrzymuje się, tak by przyjaciele mogli pogawędzić i spotykać się towarzysko. Produkty Höganäs Keramik powstają od 1909 roku, kiedy lokalni rzemieślnicy w południowo-zachodniej Szwecji rozpoczęli produkcję żaroodpornej ceramiki domowej. Trendy związane z piciem kawy przychodzą i odchodzą, ale kamionkowy kubek Höganäs ma pozostać sygnałem, że nadszedł czas „fika”. Projektantki z Front przygotowały ceramikę w pięciu kolorach – po jednym na każdą okazję taką jak przerwa z przyjaciółmi, kolegami lub w samemu w domu.

Przyjemności salonowe


Sofa CAN projektu Ronana i Erwana Bouroulleców dla marki Hay to próba wyjścia poza tworzenie wyłącznie praktycznego, eleganckiego i wygodnego designu. Intencją było ożywienie idei sofy nie jako czegoś skomplikowanego, ale prostego, służącego do relaksu i łatwo dostępnego. CAN jest to prosta forma, którą można z łatwością zamontować w domu z trzech podstawowych elementów – ramy, pokrywy i poduszek.

Przyjazne, miękkie formy i zaokrąglone krawędzie krzesła Charlie od marki ecoBirdy to coś, co mogą pokochać dzieci. Mają dużą powierzchnię do siedzenia, dzięki czemu Charlie jest nie tylko wygodny dla dzieci, ale łatwe w produkcji. Dobra forma sprawia, że krzesło jest lekkie i stabilne – jest łatwe w przenoszeniu dla dzieci, a jednocześnie utrzymuje pozycję. Produkt wykonano z materiałów nadających się do recyclingu.


© Vitra, fot, Marc Eggimanni
Sofa Mariposa projektu E. Barbera i J. Osgerby dla marki Vitra emanuje aurą komfortu i zachowuje swoją subtelność dzięki dopracowanym proporcjom. Kształt zaprasza aby się na niej wygodnie położyć, wyciągnąć nogi i zrelaksować, a mebel można dopasować do własnych potrzeb dzięki regulowanym podłokietnikom oraz odchylanemu oparciu. Wersja Mariposa Love Seat zapewnia przestronne siedzisko dla jednej osoby lub – jak sama nazwa wskazuje – przytulne miejsce dla dwóch zakochanych ptaszków. Z kolei Mariposa 2-Seater polecana jest dla małych, miejskich apartamentów, oferująca komfort pomimo kompaktowych wymiarów.

Drewno i stal

Stoły DC08 BASIS projektu Davida Chipperfielda powstały dla marki E15. To kontynuacja współpracy nad serią Basis; elastycznego systemu drewnianych mebli wykonanych tradycyjnymi technikami stolarskimi. Prosty i jakościowy model to szeroka gama materiałów i elastyczne rozwiązania, które nadają się zarówno do codziennego użytkowania jak i pracy. Blaty stołów są dostępne osobno w wykończeniu w litym drewnie, szkle i HPL oraz w różnych kolorach. To co zaskakuje i zachwyca w projekcie Chipperfielda to powrót do podstawowej idei tego czym jest stół – ozdobność ujawnia się tylko w delikatnych odstępstwach, od tego co definiuje bazową ideę mebla.


Krzesło loftowe projektu Thomasa Bentzena dla marki Muuto jest przykładem szczerej, prostej konstrukcji o wyrazie inspirowanym wzornictwem przemysłowym. Konstrukcja powstała z kontrastujących materiałów na ramie ze stali malowanej proszkowo, która jest uzupełniona siedziskiem i oparciem z miękkiej sklejki. Te zostały uformowane tak, aby obejmowały ciało użytkownika. Detalem są widoczne śruby, które podkreślają lekko techniczny charakter mebla. To też dowód na to, że industrialne elementy również wpisują się w ideę cichego otoczenia.


Szafka Funquetry projektu libańskiej projektantki Nady Debs to, jak sama nazwa wskazuje, kolekcja badająca możliwości projektowania z wykorzystaniem… zabawy. Jest współczesną interpretacją tradycyjnej techniki introligatorskiej. Paski różnokolorowego drewna są inkrustowane, a w niektórych częściach są następnie krojone i przesuwane w celu utworzenia przerwy w geometrycznym wzorze. W innych są stosowane do tego, co Nada nazywa pofałdowanym drewnem: trójkątnego cięcia w litym surowcu. Nasze postrzeganie tych elementów zmienia się, gdy poruszamy się wokół mebla. Kolekcja składa się z szafki, konsoli i stołów z marmurowymi powierzchniami, biurka i obrotowego stołka wykończonego zieloną skórą, systemu półek i szafek nocnych oraz ławki. Akcesoria biurowe i mniejsze przedmioty również dostępne są z tą samą zabawną aplikacją. Wszystko wykonane ręcznie w Bejrucie przy wykorzystaniu amerykańskiego orzecha lub bielonego orzecha amerykańskiego jako podstawy.


Lampy 30 Degrees marki Hay zaprojektował Johan van Hengel. Podobnie jak wiele kloszy, mają klasyczny kształt stożka z płaską górą. Ale zamiast wykorzystania zwykłego papieru lub tkaniny, 30 Degrees są wykonane z bardzo cienkiego kawałka drewna. Co więcej słoje są tak ułożone, jakby lampa była bez szwu, a delikatne linie nadają opływowy kształt. Pomysł jest subtelny i wygląda bardzo naturalnie, ale w rzeczywistości wymagał wielu eksperymentów i konstrukcji, aby osiągnąć ten efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy