Back to home
Trendy

Trendy 2019: gustowne wnętrza

Pora zacząć myśleć o tym, jak będą wyglądały wnętrza w przyszłym roku. Jak będziemy chcieli je urządzać i dekorować? Eksperci już zdołali wyłonić kilka kluczowych trendów, które będą obowiązywać w 2019 r. Jednym z nich będzie nawrót do elegancji w dobrym tonie i starym, choć opowiedzianym na nowo, stylu.

Wnętrz nie urządzamy zbyt często, ale drobne zmiany pozwalają tchnąć w nie nowe życie. Eksperci targów Ambiente, które odbędą się w lutym przyszłego roku we Frankfurcie już dziś są w stanie wykrystalizować trendy, które będą nadawały ton pracy projektantom i dekoratorom wnętrz w nadchodzących kilkunastu miesiącach.

Doskonały kunszt z nieskazitelnym wykończeniem – bogata kolorystyka, zmysłowe materiały, czyste linie i doskonałe proporcje tworzą zrelaksowaną, ponadczasową elegancję – mówią eksperci Targów Ambiente, wskazując że trend ogólnie nazwany „gustowną rezydencją” będzie jednym z najbardziej odczuwalnych stylów aranżacji mieszkań.

Użycie słowa „rezydencja” jest tu nieprzypadkowe. Nie jest to mieszkanie, dom, ale właśnie coś z wyższej półki. Chodzi bowiem o kreowanie przestrzeni wyższej klasy, wyrafinowanej, przestronnej ale też zmysłowo przytulnej. Kluczowe będą przemyślane dodatki oraz odznaczające się troską o detale faktury czy materiały. Dobór akcesoriów, tekstur oraz mebli kierowany będzie poszukiwaniem rozwiązań wyjątkowych i jednostkowych.

W świetle

Styl gustownych wnętrz budują przede wszystkim dodatki. W cenie będą elementy noszące znamiona rękodzielniczej roboty, wyrafinowane w kształtach i inspiracjach. Trochę też niedoskonałe, sięgające odważnie w przeszłość, ale reinterpretujące je na nowoczesny sposób.

Dobrym przykładem takich poszukiwań jest lampa-doniczka Mygdal Plantlight od Nui Studio. Wydawać by się mogło, że to klosz z rośliną. Ale tak naprawdę to niemal samoczynny ekosystem – wykonany z dmuchanego szkła obiekt pozwala oglądać roślinę z każdej strony. Zamontowane lampki LED oraz konstrukcja zapewniająca w środku prawie 90% wilgotność sprawiają, że rośliny wykonują samowystarczalną fotosyntezę i nie potrzebują podlewania. Dzięki temu w mieszkaniu możemy zapewnić kontakt z zielenią, doświetlenie oraz szklane detale.

 

 

 


Niemiecki projekt lampy Erbse 1 dla marki Guaxs przypomina rozwiązania stosowane na zewnątrz. Tym razem jest to jednak model pomyślany o salonach lub innych pomieszczeniach. Proste, organiczne formy w szarościach wpasują się świetnie w gustowne wnętrze. Matowa, nieprzezierna powierzchnia sprawia, że lampa zdaje się skrywać w sobie żywy organizm – widać w tym pewnego rodzaju pokrewieństwo do Mygdal Plantlight. Organiczne tło będzie jeszcze parokrotnie powtarzać się w naszych propozycjach.

Ceramiczne niuanse

Poprzez wprowadzenie do wnętrz ręcznie robionej, albo inspirowanej rękodziełem, ceramiki sprawiamy, że pomieszczenia są bardziej zniuansowane. To też sposób na bardziej bezpośredni powrót do tradycji i prostoty, które są zawsze wyznacznikiem dobrego gustu.


Klasyczną propozycją pomagającą urządzić modne w 2019 roku mieszkanie będzie np. waza Grasso projektu Stephena Burksa dla BD Barcelona. To ceramika o różnorodnym wykończeniu, ale zdradzająca ludowe inspiracje skrojone na nowoczesną miarę. Podstawowe wersje są albo białe, albo czarne z uchwytem pomalowanym na złoto – monochromatyczna kolorystka w zestawieniu ze złotem czy brązami będzie w trendzie gustownych rezydencji silnie obecna. Projekt Burksa istnieje również w ręcznie malowanej wersji z miedzi, platyny i złota. Tutaj właśnie delikatne plamki lub małe paski dają im etniczny i luksusowy charakter.


Ceramika to też sposób na wprowadzenie do wnętrz sztuki i odrobiny luksusu. Ręcznie robione wazony (oraz kubki) z kamionki to dzieło filadelfijskiej artystki Jessiki Hans. Nieregularność kształtów sprawia wręcz wrażenie niedokończenia pracy. Nadaje wazonom organicznego i abstrakcyjnego charakteru. Projekt zrealizowany został dla marki HAY. Prace Jessiki wynikają z zainteresowania naturalnie występującym wzorem i fakturą skały oraz ziemi. Artystka włącza w to ciągle obecne w nowoczesnym designie motywy. To produkty niepowtarzalne, a niezwykłość to słowo klucz, które będzie coraz częściej opisywać design wnętrz.

Więcej szkła

Jak widać było przy temacie oświetlenia – szkło będzie odgrywać wielką rolę w kreacji gustownych mieszkań. Jednak nie tylko w tym obszarze będzie ono istotne.

Rosnące znaczenie szkła w aranżacji wnętrz pokazała świetnie wystawa przygotowana na tegoroczne iSaloni przez francuski duet Ronana i Erwana Bouroulleców. Alcova to zestaw wazonów dla marki Wonder Glass. Zbiór ręcznie wykonanych geometrycznych obiektów po zestawieniu poszczególnych elementów koło siebie tworzy intymne krajobrazy.

Kolekcja Alcova to seria kolorowych geometrycznych kształtów ze szkła lanego, które są organicznie skomponowane. Podeszliśmy do tego projektu w brutalny i pierwotny sposób, pracując z grubością materiału i pozwalając procesowi prowadzić nas, starając się uchwycić całą magię baletu ze stopionym szkłem którego dokonują podczas swojej pracy mistrzowie tego fachu – mówią projektanci.

Powstały ozdoby wręcz surowe, ale zarazem barwnie i formalnie abstrakcyjne momentami. Alcova podkreśla to, że szkło w budowaniu klimatu wyrafinowanych wnętrz staje się nieodzownym elementem.


Warto o tym pamiętać przy wyborze zastawy stołowej oraz szkła użytkowego. Kolekcja Aurora dla marki Ichendorf projektu Alby Galliazia to klasyczna niemal forma kieliszków i szklanek. Ale tak precyzyjnie przycięta i uformowana, że zachwyca swoją świeżością i wyrazistością. To zaskakujące jak wiele można zdziałać operując na klasycznej formie poprzez różnicowane wysokości korpusu czy nóżki kieliszka. Także kolorystyka szkła wpasowuje się w zestawy barwne wyselekcjonowane jako kluczowe dla trendu gustownych rezydencji.

Ściany spokoju

Dążenie do aranżacyjnego spokoju we wnętrzach przekłada się na wywoływanie tego uczucia także w mieszkańców. Stąd kluczowy dobór tapet oraz materiałów okładzinowych czy obić mebli. Brązy, także te wpadające w czerwień, pudrowy róż czy przygaszona zieleń będą wskazane na powierzchniach.

Orzechowy fornir Xilo 2.0 projektu Piero Lissoniego dla marki Alpi pokazuje jakie kolory nawierzchni będą najpopularniejsze. Warto przy tym zwrócić uwagę na wzór – jodełka, diament czy bardziej przemysłowy geometryczny styl będą wyznaczać charakter wnętrz z ich uporządkowaniem i nawrotem do klasycznych form.

Również tapeta Marquetry autorstwa Thomasa Eurlinga dla NLXL świetnie pokazuje jak kolor oraz wzór budują wyrafinowany styl wnętrza. Złudzenia optyczne, gra z cieniami i geometrią budowane są prostymi środkami wyrazu. Zaproponowany przez niego wzór świetnie nada się do podkreślenia np. części salonu.


Studio Roso z Londynu pokazało, że lustro może być czymś więcej, niż dodatkiem do przeglądania się. Seria zaprojektowana dla marki Republic of Fritz Hansen to trzy owalne modele luster, które z powodzeniem można montować pionowo i poziomo. W zasadzie to nie tyle lustra, co tafle szkła tak przygotowane i obrobione, że dają efekt odbicia. Obraz powstający na powierzchni jest przefiltrowany i przekoloryzowany (trochę przypomina efekty nakładania filtrów na zdjęcie). Dzięki temu ozdoba na ścianie pozwala na grę ze światłem, obrazem oraz przestrzenią dodając jej dodatkowego wymiaru.

Przemeblowania

Zaprezentowane wcześniej rozwiązania to proste sposoby na redekorację wnętrza przy użyciu paru drobiazgów. Niemniej gustowne rezydencje to także odpowiednie umeblowanie – przygotowane w duchu rękodzielniczej twórczości, sięgające do tradycji, ale zaskakujące rozwiązaniami.

Fotel Uchiwa marki Hay to dzieło Doshi Leviena. Ów elegancki, wygodny mebel z lekkością łączy funkcje ze stylem. Intrygujący kształt został zainspirowany tradycyjnymi japońskimi wachlarzami i sprytnie wykorzystuje fałdy z tkaniny, aby podkreślić wyjątkową sylwetkę. Przytulna tapicerowana powłoka okrywa korpus osadzony na niskich, rzeźbionych nogach wykonanych z litego dębu. Uwagę zwraca gładka forma zewnętrzna i wyraziste szycia wewnątrz.

Z większych mebli warto zwrócić uwagę na styl jaki reprezentuje kanapa marki Moroso – Casa Modernista (zdjęcie otwierające wpis). Zaprojektowane przez Nipa Doshi oraz Jonathana Levienia sofy to echo modernistycznych projektów (Le Courbusierowi by się podobały). Geometria dyktuje styl produktu – linie proste, solidność stalowego stelaża, prostopadła bryła. Wnętrze to lekka, miękka, burżuazyjna wręcz (jak mówią krytycy) część do siedzenia. Efekt? Zmysłowy mebel, który doda każdemu wnętrzu spontaniczności, ale też spokoju.

4 Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy