Back to home
Trendy

Wabi-sabi, czym jest nadchodzący trend?

Zjawisko przekładania filozofii na design wnętrz jest znane już od dawna. Chcemy, aby nasze mieszkanie jak najlepiej oddawało to, kim jesteśmy. Najnowszą propozycją płynącą z Kraju Kwitnącej Wiśni jest tajemniczo brzmiące wabi-sabi. Czym jest to zjawisko? I dlaczego warto zastosować je nie tylko w wystroju wnętrza, ale również w życiu?

Wabi-sabi jest to nurt filozoficzny oraz estetyczny wywodzący się z Japonii. Został wymyślony niemal 600 lat temu. Jego głównym założeniem jest docenianie tego, co zwyczajne i jednocześnie niedoskonałe. Samo słowo wabi oznacza prostotę, natomiast sabi – piękno, które wynika z upływu czasu. Estetyczna wrażliwość wabi-sabi opiera się na uwielbieniu tego, co nietrwałe oraz przemijające. To zwrot przeciwko idealnym przestrzeniom jak z katalogów. Zaprzecza dążeniu do doskonałości i ciągłym nowościom. Unika upiększania, blichtru, sztuczności. Pochwala skromność, szczerość, spokój. Pozwala spojrzeć świeżym okiem na coś dawno spisanego na straty. Jasne ściany i meble z desek idealnie oddają kwintesencję tego nurtu. Brak tu nowoczesnych dodatków, króluje prostota i naturalne materiały. Przedmioty nie są wykonane perfekcyjnie i w tym tkwi ich piękno.

Jak wykorzystać wabi-sabi?

Wabi-sabi można wykorzystać w wystroju wnętrz poprzez wykorzystywanie naturalnej asymetrii, surowości, formy wynikającej z funkcji, organicznych materiałów, unikanie ozdobników. Doskonale sprawdzą się przedmioty ręcznie wykonywane oraz te, na których widać upływ czasu lub ślady użytkowania.

1. Drewno

Jasne ściany i meble z desek idealnie oddają kwintesencję tego nurtu. Brak tu nowoczesnych dodatków, króluje prostota i naturalne materiały. Przedmioty nie są wykonane perfekcyjnie i w tym tkwi ich piękno.

2.  Ręcznie robiona ceramika

Proste miseczki bez skomplikowanych wzorów i odważnych kolorów sprawiają wrażenie nieskomplikowanych, ich kształt i rozmiar wynika z funkcji jaką pełnią.

3. Zniszczone ściany

Podniszczone przedmioty, ściany, podłoga to znak, że miejsca są zamieszkane. Jednocześnie podkreślają ulotność i przemijanie rzeczy materialnych.

4. Naturalne barwy

Ziemniste, lekko przytłumione barwy, nierówne pokryta farbą ściana, minimalna ilość dekoracji.

Dlaczego wabi-sabi?

Zgodnie z tą estetyką wnętrze nie musi być idealne. Ulubiony kubek, który pamięta kilkanaście upadków oraz zszarzały obrus po babci nie muszą być wymienione na nowe, wręcz przeciwnie, z biegiem czasu zyskują uroku. Nie musisz wyrzucać przedmiotów, które wciąż spełniają swoją funkcję, a ich jedyną wadą jest mało atrakcyjny wygląd. Wabi-sabi pozwala odetchnąć od pogoni za tym co doskonałe i skupić się na ulotności chwili i otaczających przedmiotów. Jest to kolejna interesująca odskocznia we współczesnym designie, która niesie za sobą głębsze przesłanie.

Źródło zdjęć: pinterest.commom.maison-objet.com
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy