Back to home
Wnętrza

Biuro w monolicie

Dzisiejsze nowoczesne biura mają swoją specyfikę i charakter – i często są do siebie podobne. Jednak wystarczy zadbać o detale, drobne urozmaicenia by szablonowa przestrzeń nabrała życia i charakteru. Pracownicy w nowej siedzibie firmy x-kom od tego roku mogą cieszyć się właśnie takimi przestrzeniami.

Nowa siedziba x-kom, jednego z największych polskich sklepów z elektroniką, znajduje się w częstochowskiej strefie „Euro-Park” Mielec przy Bojemskiego 25. To dwa okazałe biurowce zaprojektowane w zgodzie z nowoczesnymi standardami. W komfortowych warunkach pracuje ponad 800 osób – dotąd ulokowali byli w trzech, rozproszonych lokalizacji.
Nowe obiekty X-kom to zarówno magazyny jak i przestrzenie biurowe. Tych drugich jest prawie 4,2 tys mkw – projektanci mieli więc nad czym pracować. Jak wywiązali się z tego zadania?

Wnętrza nowoczesnego biura

To co w środku i to co na zewnątrz

Uwagę zwraca przede wszystkim jednorodność stylistyczna biura – z zewnątrz bryła budynku wyróżnia się minimalistyczną, grafitową formą. To surowa, pozbawiona ozdobników monolityczna konstrukcja za którą odpowiada Architektoniczne Studio Projektowe Contrast. W efekcie powstała konstrukcja o uniwersalnym charakterze, która będzie ładnie się starzeć, a jednocześnie dobrze wpisuje się w krajobraz.
Surowa otoczka pasuje do wnętrz, które utrzymano w industrialnym charakterze. Wybór stylu – z nieukrytymi elementami instalacji czy prostymi materiałami – nie jest może jakimś wielkim odkryciem estetycznym, ale otrzymał świetne wdrożenie. W tym wypadku warte uwagi są liczne detale, które budują klimat wnętrza, czynią je przyjemnym dla pracy i zdradzające dopracowanie całościowego konceptu mimo olbrzymiej przestrzeni do zaaranżowania. Za tę część projektu odpowiadała pracowania Insideout Studio.

Biuro zgodne ze standardem

Loftowy charakter pomieszczeń biurowych udało się osiągnąć m.in. dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu żelbetowych elementów, odkrytych instalacji i konstrukcji technicznych. X-kom pracuje z technologiami i jak się okazuje wykorzystanie betonu, szkła i drewna świetnie sprawdza się do podkreślenia tej specjalizacji.

Wnętrza nowoczesnego biura

Co więcej biura firmy wizualnie nawiązują do aranżacji znanych z salonów firmy. Neutralne kolory takie jak biel, czerń i szarość sprawdza się zarówno w przestrzeniach handlowych, jak też biurowych.

Wnętrza nowoczesnego biura
Przestrzeń zaaranżowano jako open space – to już standard w polskich biurach. Warto zauważyć, że w siedzibie x-kom jest bardzo przytulnie – liczne meble, sofy, strefy wyciszenia, zastosowanie ekranów akustycznych, wygodnych krzeseł to zapewnia. Pomieszczenia mają wręcz salonowy charakter i sprzyjają pracy nie tylko przy biurkach.

Wnętrza nowoczesnego biura
Ciekawym elementem jest dopracowana część graficzna – oznaczenia pomieszczeń, murale, grafiki ułatwiające orientację w przestrzeni. To wszystko elementy, które doskonale wpisują się w industrialny charakter przestrzeni.

Wnętrza nowoczesnego biura

Nie tylko praca

W biurowcu znajduje się również kantyna – tu dominują barwy ziemi oraz rdzawa stylistyka kojarząca się ze starymi metalami. Sporo zieleni i dopracowane akcenty umilają lunch. Oczywiście nie mogło zabraknąć strefy relaksu, pokojów do gier czy przestronnej kuchni – każde biuro teraz musi obowiązkowo takie części zawierać, by zachęcać do integracji i nawiązywania relacji między pracownikami.

Wnętrza nowoczesnego biura
W przypadku organizacji biura na zasadzie open space konieczne jest wydzielenie części do pracy zespołowej, pokojów cichej pracy czy sal konferencyjnych. Tych ostatnich jest aż 18 i są wyposażonych w nowoczesne rozwiązania telekonferencyjne – w branży IT oraz e-commerce to niezbędny wymóg dla efektywnego prowadzenia biznesu.
Położenie biurowca poza centrum miasta pozwoliło też zadbać o otoczenie – przestrzeń nie była ograniczeniem. Do dyspozycji pracowników są więc tarasy o łącznej powierzchni ponad 220 m2 – w każdej chwili można więc odpocząć, wyjść na świeże powietrze, odpocząć od telefonów i maili. Z racji położenia biura koniecznie było też zadbanie o miejsca parkingowe – tych jest niemal 200. I nie tylko dla aut! Miłośnicy rowerów mają do dyspozycji ponad 50 miejsc parkingowych, a ci od skuterów i motocykli – 20.

Projekt: Architektoniczne Studio Projektowe Contrast oraz Insideout Studio
Foto: Przemysław Kuciński
1 Comment
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy
Polecamy